Egipt. Archeolodzy coraz bliżej odkrycia grobowca Kleopatry

Jak informuje egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, wykopaliska prowadzone przy świątyni Taposiris Magna w Aleksandrii odsłoniły tajemniczy tunel, który może być pierwszym etapem przejścia do słynnego grobowca Kleopatry i jej kochanka Marka Antoniusza!

Reklama

Tunel znajduje się 13 metrów pod ziemią, ma ponad 1300 metrów długości i 2 metry wysokości. W jego wnętrzu ukryto wiele zabytkowych obiektów, w tym ceramikę, monety z podobizną Kleopatry, dwie figury z alabastru oraz prostokątny blok wapienia. Artefakty pochodzą prawdopodobnie z okresu ptolemejskiego, co określa przedział wiekowy od IV do I w. p. n. e.

 

Tego przełomowego odkrycia dokonali konkretnie członkowie misji archeologicznej Uniwersytetu w San Domingo. Na czele wyprawy stanęła dr Kathleen Martinez.

- To idealne miejsce na pochówek Kleopatry. Jeśli rzeczywiście tam jest, mamy do czynienia z największym odkryciem w XXI wieku – powiedziała w oświadczeniu prasowym dr. Kathleen Martinez.

Tajemniczy tunel w Aleksandrii - pierwszy krok do historycznego przełomu?

Jak do tej pory zespoły pracujące pod kierownictwem Kathleen Martinez dokonały tylko jednego, ale niesamowicie ważnego odkrycia. Chodzi o cmentarzysko ulokowane w pobliżu wspomnianej wcześniej świątyni, na którym spoczywały 22 mumie.

Teraz zostało im dwa miesiące na przeprowadzenie dokładniejszego śledztwa w sprawie potencjalnej drogi do grobowca Kleopatry, choć – jak mówi sama badaczka – szanse na jego odnalezienie są równe 1 procentowi. Dlaczego?

Ponieważ póki co nie ustalono, kiedy zbudowano tunel. Sama świątynia Taposiris Magna została wzniesiona w 280-270 r. p. n. e. natomiast to, co jest pod nią, mogło przecież powstać wcześniej.

Ten archeologiczny dylemat bezsprzecznie jednak daje nadzieję na to, że po kilkudziesięciu latach prężnych poszukiwań grobowca Kleopatry i Marka Antoniusza badacze w końcu natknęli się na obiecujący trop. Tylko czy nie okaże się on jedynie ślepym zaułkiem?