Dzień Zwycięstwa w Rosji - minister Siergiej Szojgu w limuzynie Aurus Senat 

Aurus to jedna z najnowszych rosyjskich marek samochodowych, która powstała w roku 2013 z myślą o opracowaniu luksusowej, krajowej limuzyny dla Władimira Putina oraz innych wyższych urzędników państwowych. Świat po raz pierwszy usłyszał o niej jednak dopiero w 2018 r., a premiera pierwszego modelu Senat odbyła się podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2019 r.

Reklama

Marka została założona przez grupę rosyjskich producentów aut przy wydatnym wsparciu ze strony rosyjskiego rządu i już na poziomie samej nazwy uwydatnia kremlowskie uwielbienie do ostentacyjnego luksusu oraz nacjonalistycznych skłonności. Nazwa producenta powstała bowiem od zbitki słów „aurum” (łac. „złoto”) i „rus”.

 

Aktualnie marka stanowi rosyjską dumę narodową, a wspomniany model senat stał się oficjalnym samochodem reprezentacyjnym Kremla oraz funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Auto w wersji ze składanym dachem pojawiło się choćby na tegorocznej uroczystej paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa, a jechał nim niewidziany od dawna publicznie minister obrony narodowej Sergiej Szojgu.

Aurus Senat – rosyjska limuzyna, zachodnie inspiracje

Choć w założeniach aurus senat ma być luksusową wizytówką rosyjskiej motoryzacyjnej myśli technologicznej, to jednak projekt pełnymi garściami czerpie z zachodnich wzorców estetycznych i konstruktorskich. Nawet niezbyt wprawne oko dostrzeże, że design limuzyny został zainspirowany brytyjską marką Rolls-Royce, a 4,4-litrowy silnik V8, który znajduje się pod maską aurusa, powstał na bazie silnika opracowanego przez Porsche.

Rosyjskim wkładem w jednostkę napędową auta jest natomiast 62-konny motor elektryczny, dzięki któremu aurus senat jest niemal 600-konną hybrydą z napędem na cztery koła i przyśpieszeniem od 0 do 100 km/h oscylującym w granicach 6 sekund. I jak na takiego kolosa jest to wyśmienity wynik. Limuzyna w rządowej wersji L700 wyposażona w pełne opancerzenie ochronne ważące oszałamiające 6,9 tony! Auto ma ponadto 6,5 metra długości, 2 metry szerokości i 1,7 metra długości, a jego rozstaw osi to ponad 4 metry.

Wśród wspomnianych systemów bezpieczeństwa – inspirowanych swoją drogą tzw. Bestią, limuzyną prezydenta Stanów Zjednoczonych – marka Aurus wymienia na swojej stronie m.in. awaryjne wyjście w razie zniszczenia samochodu, opony umożliwiające kontynuowanie jazdy nawet po utracie ciśnienia, kuloodporne okna, opancerzone nadwozie i bak z paliwem oraz wzmocnione sufit i podwozie na wypadek próby wysadzenia auta materiałami wybuchowymi.

 

 

Senat dysponuje ponadto automatycznym systemem gaszenia pożarów pod maską i możliwością montażu systemu filtracji i odprowadzania powietrza w razie ataku chemicznego lub biologicznego. Producent twierdzi także, że auto wytrzyma mrozy sięgające –40 st. C oraz 50-stopniowe upały. Wnętrze owiane jest natomiast tajemnicą państwową, ale wiadomo, że sekcja pasażerska ma cztery osobne, luksusowe fotele oraz oddzielny system klimatyzacji.

Od 2021 r. auto dostępne jest także w sprzedaży detalicznej w cenie ok. 300 tys. dolarów i przeznaczane jest głównie na eksport. Wśród najbardziej zainteresowanych mają być politycy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale także biznesmeni z Chin, Ameryki Łacińskiej i Europy.

W marcu 2022 r. w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę amerykański Ford zawiesił współpracę na dostawy części z firmą Sollers, która produkuje auta marki Aurus.