Google podczas kolejnego Międzynarodowego Dnia Ziemi postanowiło przypomnieć wszystkim swoim użytkownikom o niszczycielskim wpływie ludzkości na klimat naszej planety.

Reklama

„Dzisiejsze coroczne Google Doodle dotyczy jednego z najbardziej palących problemów naszych czasów: zmiany klimatu” – czytamy na stronie giganta technologicznego.

Dlatego też 22 kwietnia przez cały dzień zamiast swojego logotypu Google będzie wyświetlać naprzemiennie poklatkowe zdjęcia satelitarne, które przedstawiają skalę zmian klimatycznych na przykładzie topnienia lodowców, ubytków pokrywy śnieżnej, wymierania koralowców oraz deforestacji obszarów leśnych.

Dzień Ziemi 2022 – jakie lokacje znajdują się na zdjęciach Google

„Korzystając z rzeczywistych zdjęć poklatkowych z Google Earth i innych źródeł, Doodle pokazuje wpływ zmian klimatycznych w czterech różnych lokalizacjach na naszej planecie. Bądźcie na bieżąco przez cały dzień, aby obejrzeć sceny, które pozostaną na stronie głównej przez kilka godzin” – czytamy w komunikacie firmy.

Pierwsze Google Doodle pokazuje zdjęcia topniejącego lodowca w pobliżu szczytu Kilimandżaro w latach 1986-2020. Następne to obraz ubytków lodowca Sermersooq na Grenlandii w latach 2000-2020; kolejno możemy zobaczyć stopniowy proces wymierania Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii między marcem 2016 r. a październikiem 2017 r. oraz położony w Niemczech Park Narodowy Harzu, którego powierzchnia w latach 1995-2020 drastycznie zmniejszyła się w wyniku kolejnych susz i plagi korników.

Obrazy te zdecydowanie kontrastują z pozytywnym wydźwiękiem animacji, którą Google zaprojektowało na zeszłoroczny Dzień Ziemi, by „zachęcić wszystkich do znalezienia jednej małej rzeczy, którą może zrobić każdy, aby uratować naszą planetę”.

– Niezwykle istotne jest przypominanie ludziom o tym, że choć Dzień Ziemi jest miłym dniem, zmiany klimatyczne nie zniknęły – mówił w rozmowie z „The Guardian” Lesley Hughes, profesor biologii na Macquarie University w Sydney.

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia na całym świecie, by uczcić rocznicę nowoczesnego ruchu na rzecz ochrony środowiska, który którego początki sięgają lat 70. XX wieku.