Dzień kota 2022: Najdroższe rasy kotów na świecie

Koty stoją na drugim miejscu pod względem najpopularniejszych zwierząt domowych. W Polsce aż 37 proc. społeczeństwa dzieli swoje mieszkanie z przysłowiowym „mruczkiem”, choć to Amerykanie uważani są za ich największych miłośników – według statystyk w gospodarstwach domowych w USA zamieszkuje ok. 94,2 miliona kotów.

Reklama

Okazuje się jednak, że niektóre rasy uważane są przez znawców za wyjątkowe i bezcenne. Oto zestawienie siedmiu najdroższych kotów na świecie.

1. Ashera – cena - do 125 tysięcy dolarów

Ashera to jedna z najrzadziej występujących kocich ras - statystycznie w ciągu roku do sprzedaży trafia ok. pięciu osobników.  Jego zakup uważa się jednak za ekskluzywny także ze względu na wygląd, ponieważ pod względem estetycznym kot przypomina mini wersję pantery śnieżnej. W rzeczywistości jednak są hybrydą azjatyckiego lamparta, kota domowego i afrykańskiego serwala.

Ashery z natury są lojalne, czułe i niezwykle inteligentne, ale ich cena uważana jest za dosłownie kosmiczną. Koty tej rasy mogą kosztować nawet do 125 mln dolarów.

2. Savannah – cena - do 50 tysięcy dolarów

Koty rasy Savannah są hybrydą stworzoną po raz pierwszy przez Judee Franka w 1986 roku. To połączenie dzikiego afrykańskiego kota serwala i domowego kota perskiego. Osobniki Savannah uważane są za otwarte na kontakty z innymi kotami, lojalne i wyjątkowo zwinne, a ponad to inteligentne, ciekawskie i wyjątkowo aktywne.

Koty Savannah dzielą się na pięć typów – od F1 do F5 – a ich cena zależy od płci i klasyfikacji. Kotka Savannah może kosztować nawet 50 tysięcy dolarów.

3. Bengalski – cena - ok. 25 tysięcy dolarów

Koty bengalskie znane są przede wszystkim ze swojego egzotycznego wyglądu. Muskularna budowa i cętkowana sierść to wynik połączenia dzikiego azjatyckiego lamparta i domowego kota krótkowłosego.

Bengale uważane są za inteligentne i aktywne – nieustanne przebywanie w domu to dla nich wielkie wyzwanie.

Ze względy na swoje egzotyczne pochodzenie, koty tej rasy zwykle są nieco większe od tradycyjnych, a ich cena może sięgać nawet 25 tysięcy dolarów.

 

4. Kot perski - cena - ok. 5,5 tys. dolarów

Wiele osób twierdzi, że koty perskie pochodzą z XIX-wiecznej Persji, ale wszystkie zebrane dowody wskazują na to, że żyły jeszcze setki lat przed Chrystusem.

Osobniki tej rasy posiadają charakterystyczną długą sierść oraz pyszczek przypominający bratka. Właściciele kotów perskich twierdzą, że mają delikatną, uroczą osobowość i łatwo przystosowują się do domowych warunków. Jedynym problemem pozostaje więc pielęgnacja, którą uważa się za trudną i skomplikowaną.

Rasa perskich kotów występuje w wielu odmianach i kolorach, a jej ceny mogą sięgać nawet 5500 dolarów.

5. Rosyjski kot Peterbald – cena - do 5 tysięcy dolarów

Rosyjskie koty peterbaldy słyną z elegancji i kociej gracji. Mogą być bezwłose lub posiadać rzadką sierść w kolorze brzoskwini. Ich owłosienie różni się często także strukturą – niektóre osobniki posiadają aksamitną sierść, podczas gdy inne twardą jak szczeciniasta broda.

Pierwszy na świecie peterbald powstał z połączenia  rosyjskiego donskoja i orientalnego kota krótkowłosego. Koty tej rasy uważa się za bardzo czułe i spokojne, ale ze względu na delikatną skórę, nie zaleca się ich kupna w przypadku posiadania małych dzieci.

6. Sfinks – cena - ok. 3 tysiące dolarów

Wbrew pozorom bezwłosy kot sfinks nie pochodzi z Egiptu. Rasa po raz pierwszy pojawiła się w 1966 roku, kiedy to w Toronto w Kanadzie domowa kotka urodziła łysego kociaka. I tak rozpoczęła się historia kotów do dziś uważanych za zabawne, lojalne i wymagające uwagi swoich właścicieli.

Sfinksy lubią kontakty towarzyskie z innymi rasami, ale nie przepadają za przebywaniem na świeżym powietrzu. Ich cena sięga zwykle 3 tysięcy dolarów.

7. Szkodzki kot Fold – cena - ok. 3 tysiące dolarów

Szkodzkie Foldy wywodzą się z farmy w regionie Tayside, na której  pasterz William Ross rozwijał rasę od 1961 roku. Koty wyróżniają się elastycznymi uszami przypominającymi uszy pluszowego misia, dlatego w mig rozkochały w sobie Amerykanów. Z natury są energiczne i kochają, gdy właściciele poświęcają im sporo uwagi.

Jedynym problemem Foldów jest kwestia zdrowia, ponieważ są podatne na zwyrodnienia tkanek stawów. Ich cena, podobnie jak w przypadku sfinksa, sięga 3 tysięcy dolarów.