Amsterdam: Dzielnica czerwonych latarni znika z centrum 

Dzielnica czerwonych latarni słynie z płatnego seksu, barów z tańcem erotycznym i unoszącego się w powietrzu zapachu marihuany. 

Reklama

Jednak władze miasta chcą, by seksbiznes przeniósł się poza centrum, głównie ze względu na chęć zmiany wizerunku AmsterdamuTaki rozrywkowy charakter miasta przeszkadza też wielu mieszkańcom stolicy. 

W związku z tym, już w lutym 2023 roku rada miasta wyznaczyła trzy lokalizacje, w których miałoby powstać ogromne centrum erotyczne. Kompleks miałby 500 m2 i kilka pięter – to tam miałyby zostać przeniesione wszystkie lokale świadczące legalne usługi seksualne, które do tej pory znajdowały się w dzielnicy czerwonych latarni.

Amsterdam chce zmienić swój wizerunek / Fabrizio Coco on Unsplash Amsterdam chce zmienić swój wizerunek / Fabrizio Coco on Unsplash

 

Centrum erotyczne na obrzeżach Amsterdamu – duże firmy protestują

Nie brakuje jednak przeciwników centrum erotycznego na peryferiach. Protestują przede wszystkim duże firmy, których siedziby znajdują się w pobliżu wyznaczonego miejsca na erotyczne centrum rozrywki. Swój sprzeciw wyraziła m.in. Europejska Agencja Leków, która przeniosła się do Amsterdamu po Brexicie w 2019 roku.

 

Amsterdam nie chce być już taki "wyzwolony": nowe ograniczenia

Jednak to nie jedyne zmiany, jakie w najbliższym czasie czekają Amsterdam. Rada miasta w trosce o mieszkańców skarżących się na zachowanie pijanych i będących pod wpływem narkotyków turystów wprowadzi nakazy wcześniejszego zamykania lokali.

Już od kwietnia 2023 roku domy publiczne będą zamykały się znacznie wcześniej. Lokale tego typu otwarte będą maksymalnie do 3:00 nad ranem, wcześniej zamykały się dopiero o 6:00.

Do 2:00 będą mogły być otwarte z kolei restauracje, bary oraz lokale z tańcem erotycznym. Miejsca, w których serwowany jest alkohol, ostatnich gości wpuszczą o 1:00.

To nie koniec zmian w Amsterdamie. Kolejne ograniczenia będą dotyczyć palenia marihuany w miejscach publicznych. Dotychczasowy stan rzeczy ulegnie zmianie już w maju. 2023 roku. Palenie marihuany publicznie w dzielnicy czerwonych latarni będzie zakazane. Ograniczona zostanie również sprzedaż tego wyrobu. Od czwartku do niedzieli w godzinach 16:00-1:00, sprzedaż marihuany zostanie wstrzymana.