Durian - smak, cena i wieki tradycji 

Choć durian kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnym zapachem, w Azji i na wyspach Pacyfiku uważa się go za „króla owoców”. Najbardziej poszukiwane odmiany duriana – Kan Yao i Mon Thong – uprawiane są w Nonthaburi w Tajlandii. W 2019 roku durian z Nonthaburi został sprzedany na aukcji za ponad 190 tysięcy złotych. Choć zdaniem smakoszy duriany z tego regionu są smaczniejsze od innych, ich cena zależna jest od innego czynnika. Chodzi o wodę.

Reklama

- Musicie zrozumieć, że ten owoc jest rękodziełem, bo każdy dojrzewa trochę inaczej. Mają inny smak. Żaden z nich nie jest taki sam – mówi w rozmowie z Business Insider Benjamat Taenthai, która uprawia duriany.

Durian z Nont - najbardziej luksusowa odmiana 

Duriany dojrzewają w kilku strefach klimatycznych świata. Jednak miejscem, gdzie uprawia się go najwięcej jest Tajlandia. Występuje tu ponad 300 różnych odmian. Wśród nich najbardziej luksusowe są duriany z Notnhaburi, znane także jako duriany Nont. Są to owoce najwyższej klasy, a przy tym ich uprawa sięga wielu pokoleń wstecz.

Rolnicy z Nonthaburi stale doskonalą specyfikę uprawy duriana. Wykorzystują do tego wszelkie zasoby wiedzy i doświadczenie zdobywane przez przodków. Tajemnicą wyjątkowości smaku owoców pochodzących z tego regionu tkwi jednak przede wszystkim w wodzie.

- Duriany z Nonthaburi  wymagają specjalnej pielęgnacji. Inni rolnicy wykorzystują przy uprawach wody gruntowe, ale my korzystamy ze świeżej. Jeżeli jesteś rolnikiem w tym regionie, musisz tak robić. Stosujemy technikę podniesionych grządek, to znaczy, że podwyższamy je, a następnie uprawiamy owoce wokół podstawy drzewa, aby zapewnić im wilgoć – tłumaczy Benjamat Taenthai.

Durian - owoc, który ma okropny zapach, ale wspaniały smak / Shutterstock Durian - owoc, który ma okropny zapach, ale wspaniały smak / Shutterstock

Koszty uprawy duriana są niezwykle wysokie głównie ze względu na wykorzystywaną wodę. Szacuje się, że rolnicy wydają na nią ok. 8800 złotych rocznie. To właśnie dlatego jeden owoc duriana Kan Yao może kosztować od 1500-2100 złotych.

- W tym roku klienci zarezerwowali 60 durianów Kan Yao. Żaden z nich się nie targował, mimo że cena była bardzo wysoka. Na przyszły rok zarezerwowano już 60-70 durianów. Niestety nie wiemy, czy uprawa będzie wystarczająca, aby zaspokoić popyt – przyznaje Benjamat Taenthai.

Kryzys klimatyczny a uprawa durianów

Zdaniem  Benjamat Taenthai zmiany klimatyczne bardzo utrudniły uprawę duriana. Tropikalny klimat, który jest niezbędny do ich uprawy, sprawia, że tereny są bardziej podatne na ekstremalne zjawiska pogodowe. Nie jest to jednak jedyny problem rolników.

- Uprawy są cięższe ze względu na zmiany klimatyczne. Nonthaburi jest otoczone osiedlami mieszkaniowymi. Trudno jest więc dbać o drzewa ze względu na ścieki, smog i zanieczyszczenia. Radzimy sobie z tym, dostosowując warunki środowiskowe. W całym sadzie sadzimy erytryny zmienne, które pomagają w obniżeniu temperatury – mówi Benjamat Taenthai.