Dubaj - Bombaj - pomysł na nowe połączenie kolejowe 

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą stworzyć pociąg, który pod powierzchnią wody pokona trasę 2500 km między Dubajem a Bombajem.

Reklama

Projekt może i brzmi szalenie, ale jest coraz bliżej realizacji, a twórcy pomysłu zakładają, że nowe podwodne połączenie kolejowe ma przewozić nie tylko ludzi, ale także różnego rodzaju produkty, w tym wodę czy ropę.

Pierwsze wizje projektu pojawiły się jeszcze w 2018 roku. Obecnie Krajowe Biuro Doradców Zjednoczonych Emiratów Arabskich pracuje nad planem kolei i typem wymaganego pociągu.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie kontra Arabia Saudyjska - walka o prestiż

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie mają dobre i bliskie stosunki. Jednak to nie jest jedyny powód, dla którego ma powstać podwodny pociąg. Do tej pory Dubaj był synonimem wielkich możliwości. Jednak Arabia Saudyjska rzuciła rękawicę i również chce pokazać, że technologie i rozwój to ich domena. Największym tego przykładem jest tzw. NEOM, czyli megamiasto, które połączy pustynię i morze. Ma się rozciągać tylko poziomo.

Podwodny pociąg połączy Dubaj i Bombaj / Unsplash Podwodny pociąg połączy Dubaj i Bombaj / Unsplash

 

Nic więc dziwnego, że Zjednoczone Emiraty Arabskie tak mocno naciskają na budowę podwodnego pociągu. Prawdopodobnie mają nadzieję, że przyćmią tym projektem budowę wspomnianego miasta.

Co prawda, na świecie już funkcjonują podwodne pociągi np. pod kanałem La Manche. Jednak europejska podróż odbywa się w betonowym tunelu. Pociąg relacji Dubaj-Bombaj miałby duże przeszklenia, co dałoby podróżującym możliwość podziwiania podwodnej fauny i flory.

Na ten moment nie mamy informacji, ile kosztować ma nowa inwestycja i na kiedy planowane jest jej otwarcie. Jeśli jednak ZEA zrealizuje swój pomysł, nowe połączenie będzie z pewnością jednym z najbardziej spektakularnych tras kolejowych na świecie!