Dubaj zniósł akcyzę na alkohol

Z każdym kolejnym rokiem Dubaj otwiera się coraz bardziej na zachód i dostosowuje reguły panujące w mieście i całym emiracie do potrzeb zamożnych turystów oraz pracowników z całego świata – w szczególności z Europy i Ameryki Północnej.

Reklama

W tym celu władze w ostatnich latach zniosły m.in. zakaz sprzedaży alkoholu w ciągu dnia podczas Ramadanu oraz zezwoliły na dostawy do domu w trakcie pandemii Covid-19. Z kolei od 1 stycznia 2023 r. w całym Dubaju przestała obowiązywać 30-procentowa akcyza na alkohol. Oznacza to wyraźny spadek cen wszystkich trunków na terenie całego regionu.

MMI Dubaj, fot. screen Instagram MMI Dubaj, fot. screen Instagram

– Zakup ulubionych napojów będzie od teraz łatwiejszy i tańszy niż kiedykolwiek – czytamy na stronie internetowej Maritime and Mercantile International (MMI), jednego z dwóch głównych dystrybutorów alkoholu w Dubaju.

Rzecznik prasowy firmy Tyrone Reid dodał natomiast w rozmowie z agencją Associated Press, że przez ostatnie dekady „podejście emiratu [do kwestii alkoholu] pozostawało dynamiczne, wrażliwe i otwarte na wszystkich”.

– Niedawno zaktualizowane przepisy mają natomiast zasadnicze znaczenie dla dalszego zapewniania bezpiecznego i odpowiedzialnego zakupu i spożywania napojów alkoholowych w Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich – stwierdził Reid.

Dubaj otwiera się na zagranicę jeszcze bardziej

Zniesienie akcyzy to jednak niejedyny ukłon w stronę turystów i pracowników z innych krajów. Władze Dubaju dodatkowo postanowiły usunąć obowiązujące dotychczas opłaty za wydanie osobistej licencji na spożycie trunków.

Trudno jednak aktualnie przewidzieć, czy obie wspomniane zmiany zostaną wprowadzone na stałe. Z raportu „Financial Timesa” wynika bowiem, że nowa polityka jak na razie jest rocznym rozwiązaniem testowym, o czym branża alkoholowa miała zostać poinformowana.

Tak czy inaczej nie zmieni to faktu, że Dubaj ze względu na swoje liberalne na tle reszty kraju reguły od lat nazywany jest „imprezową stolicą” Zatoki Perskiej, która odwiedzana jest przez wielu zagranicznych turystów.

Aktualnie liczba obcokrajowców przewyższa dziewięciokrotnie liczbę rodowitych mieszkańców emiratu.