Dolina Krzemowa w Dubaju

Jeśli władze Dubaju biorą się już za jakiś projekt, to niemal na pewno jest to przedsięwzięcie z gatunku „naj”. Nie inaczej jest w przypadku Urban Tech District, który według planów ma być największą miejską dzielnicą technologiczną na świecie.

Reklama

Wizja jest niezwykle śmiała i ambitna, i zakłada budowę technologicznego hubu o powierzchni 140 tys. m kw. w północnej części Dubaju w okolicach dystryktu Al Jaddaf. Według planów wewnątrz dzielnicy znajdą się m.in. obiekty konferencyjne i treningowe, biznesowe inkubatory, olbrzymie przestrzenie do coworkingu oraz biura. Wszystko utrzymane w duchu skrajnej nowoczesności i neutralności klimatycznej.

Urban Tech District - projekt zrównoważonego miasta przyszłości

Wizualizacja Dubaj Urban Tech District, fot. Studio URB Wizualizacja Dubaj Urban Tech District, fot. Studio URB

Dzielnica ma być m.in. wyposażona w miejskie farmywarzywne, słoneczne i wiatrowe, a także innowacyjne możliwości i platformy inwestycyjne dla przedsiębiorców działających w obszarze nowoczesnych i zielonych technologii. Urban Tech District stanie się także domem dla Urban Tech Institute, w którym rozwijać i kształcić się będą kolejne pokolenia liderów przyszłości.

Instytut zaoferuje m.in. pilotażowe programy w obszarze innowacji oparte na najnowszych badaniach stosowanych, a także ułatwi dostęp do finansowania projektów i partnerstw mających na celu tranzycję w kierunku bardziej zrównoważonej organizacji przestrzeni miejskich. Już na starcie w hubie znajdzie zatrudnienie około 4 tys. osób działających w obszarze zielonej innowacji i edukacji.

– Rosnące populacje, urbanizacja i skutki zmian klimatycznych sprawiają, że miasta powinny stawać się coraz bardziej odporne, inteligentne i przystosowane do nowych warunków życia. Z tego względu tworzenie zrównoważonych miast nie jest już wyborem, a koniecznością. Wymaga to zaangażowania planistów z doświadczeniem w projektowaniu i dostarczaniu zrównoważonych przestrzeni do życia – czytamy na stronie studia URB, które odpowiada za projekt technologicznego hubu w Dubaju.

Rozpoczęcie pierwszej fazy budowy projektu planowane jest na rok 2024. Całość ma zostać ukończona do 2030 roku.