Od kreatywności trudniejszy jest tylko jej brak. Chyba każdy z nas stanął kiedyś przed zadaniem, na które nie miał w ogóle pomysłu. Niektórzy twierdzą, że to „skostnienie” umysłu po prostu trzeba przeczekać, ale zdaniem naukowców istnieje na to inna rada – drzemki mocy.

Reklama

Drzemki mocy – czym są i kiedy je stosować?

Drzemki mocy – zwane także „power nap”- to praktyka, z której korzystał słynny artysta Salvador Dali, a także wynalazca Thomas Edison. Polegają na tym, aby w momencie, w którym nie mamy pomysłu na rozwiązanie jakiegoś problemu lub gdy czujemy spadek wydajności, zdecydować się na krótki odpoczynek.

Sekret opiera się jednak na wybudzeniu się ze snu w odpowiednim momencie. Według naukowców z Instytutu Mózgu i Rdzenia Kręgowego Uniwersytetu Paryskiego owym odpowiednim momentem jest wczesna faza snu zwana hipnagogią. Jak ją rozpoznać?

Na tym etapie odczuwamy pewnego rodzaju świadomość zasypiania. Nasze gałki oczne wciąż się poruszają, a my mamy wrażenie, że jeszcze nie śpimy. To przejście ze stanu czuwania w sen. Zjawisko charakteryzuje się pewnego rodzaju omamami wzrokowymi, słuchowymi lub czuciowymi, związanymi zwykle z wydarzeniami minionego dnia.

Hipnagogia trwa statystycznie około 20 minut. Aby nie zaburzać swojego zegara biologicznego, eksperci zalecają stosowanie drzemek mocy w południe lub wczesnym popołudniem, a po 20 wybudzać się ze snu, ustawiając sobie budzik na odpowiednią godzinę.

Salvador Dali i "drzemka z kluczem" 

W temacie kreatywnych drzemek mistrzem z pewnością był Salvador Dali, który swoje "drzemki z kluczem" opisał w książce "50 Secrets of Magic Craftsmanship". 

- Musisz usiąść w niezbyt wygodnym fotelu. W lewej dłoni ściskaj ciężki klucz, najlepiej trzymaj dłoń nad talerzem. Następnie po prostu pozwól,  by stopniowo nawiedzał cię spokojny, popołudniowy sen, niczym duchowa kropla anyżu dla twojej duszy, unosząca się w kostce cukru twojego ciała - pisał Salvador Dali. 

Gdy będziesz zasypiał na tyle, że sen obezwładni twoje mięśnie, klucz wyślizgnie ci się z rąk, a uderzając o talerz obudzi Cię. To będzie ten moment, w którym powinieneś przerwać drzemkę, by twój umysł w pełni wyostrzył się na kreatywność i nabrał sił. 

Krótka drzemka w ciągu dnia – jakie daje korzyści?

Wiele osób bardzo sceptycznie podchodzi do ucinania sobie drzemek w ciągu dnia. Marnowanie czasu? Absolutnie nie. Według licznych badań „drzemki mocy” pozytywnie wpływają na stan naszego organizmu.

Poprawiają równowagę, koncentrację i – co bardzo ważne – są elementem odpowiedniej higieny snu. Drzemki kompensują także deficyt snu, pomagają w walce ze stresem oraz wzmacniają układ odpornościowy.

Ponadto według psychologów drzemki mocy doskonale wpisują się w hasło „work-life balance”. Uczymy swój organizm, że po ciężkiej pracy zasługuje na odpoczynek, nawet jeśli jest to tylko kilka minut w ciągu dnia.