Dominika Kulczyk inwestuje w energię wiatrową

Kontrolowana przez Dominikę Kulczyk spółka Polenergia złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o utworzenie tzw. wspólnego przedsiębiorcy z litewską firmą Modus Energy. Celem współpracy obu spółek jest "budowa, rozwój i obsługa morskiej farmy wiatrowej na litewskim obszarze Morza Bałtyckiego".

Reklama

Według planów Polenergii na Bałtyku miałyby powstać trzy farmy dysponujące łączną mocą 3 gigawatów – to niemal połowa mocy wszystkich wiatraków znajdujących się w Polsce. Aktualnie w zaawansowanej fazie rozwoju znajdują się dwa z trzech tych projektów o łącznej mocy na poziomie 1,44 GW.

Ostatni z nich natrafił na kłopoty z przedłużeniem decyzji o określeniu nowych uwarunkowań środowiskowych, w związku z czym sprawa jest ponownie rozpatrywana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Polenergia - czym zajmuje się spółka Dominiki Kulczyk

„Polenergia jest polską spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie działającą jako spółka holdingowa dla jej zależnych spółek operacyjnych działających w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną” – czytamy na stronie UOKiK.

W tym roku sama tylko Polenergia wyprodukowała 269 GWh energii, co stanowi 4,2 proc. całej produkcji pochodzącej z farma wiatrowych w Polsce. Firma jednocześnie zebrała ponad miliard złotych na nowe inwestycje i rozwój projektów.

Według planów firmy nowe farmy wiatrowe budowane na Bałtyku przez Polenergę mają wytwarzać także wodór, który byłby początkowo częściowo spalany w należącej do firmy elektrowni gazowej Nowa Sarzyna. Docelowo wodór ma być jednak jedynym paliwem wykorzystywanym w obiekcie. Polenergia rozwija też projekt magazynowania wodoru energetycznego.

Grupa Polenergia jest wspólnie kontrolowana przez Dominikę Kulczyk oraz spółkę Brookfield Asset Management Inc. z siedzibą w Kanadzie. Kulczyk posiada 43 proc. udziałów w spółce.