Pałac w Bożkowie - perła architektury na Dolnym Śląsku

Pałac w Bożkowie to bez wątpienia jedna z najciekawszych posiadłości na Dolnym Śląsku, a nawet w Polsce. Określany jest mianem perły architektury tego regionu i ku rozpaczy wielu, popada w ruinę.

Reklama

Cała posiadłość jest ogromna. Wnętrza pałacowe liczą ok. 2,5 tys. metrów kwadratowych, a otaczające działki to 50 tys. metrów kwadratowych. Pałac w Bożkowie znajduje się, jak sama jego nazwa wskazuje, we wsi Bożków w gminie Nowa Ruda w powiecie kłodzkim.

Pałac w Bożkowie - historia

Obiekt, który powstał z inicjatywy hrabiego von Magnis ma niezwykle bogatą i barwną historię. Obecny kształt pałac uzyskał w latach 1787–1791, a ostatnia jego duża przebudowa miała miejsce w 1871 roku po pożarze, który strawił jego znaczną część.

Po II wojnie światowej posiadłość przeszła w ręce skarbu państwa i mieściły się w niej szkoły agrotechniczne. Pałac w Bożkowie przeszedł ostatni generalny remont w 1973 roku, a od końca XX wieku zaczął popadać w ruinę. Ostatecznie w 2005 starosta kłodzki sprzedał pałac spółce Fenelon Group za 2,5 mln zł. W roku 2010 kupił go inwestor z Sobótki.

Pałac w Bożkowie niejednokrotnie pojawiał się w filmach. W 2021 roku David Hasselhoff kręcił tu sceny do filmu "Ze Network", w którym grał główną rolę. Ponadto zabytkową budowlę możemy oglądać w takich produkcjach, jak: "Dreszcze", "Legenda", "Brigitte Bardot cudowna", "Ciemno, prawie noc" i "Władcy przygód. Stąd do Oblivio".

Od 2016 roku obiekt otwarty był dla zwiedzających.

Karol III chciał kupić pałac w Bożkowie

W 2010 roku król Karol III, jeszcze jako książę Walii, odbył swoją czwartą i jak na razie ostatnią wizytę w Polsce. Wówczas w mediach pojawiały się informacje, że brytyjski monarcha chce kupić letnią posiadłość w naszym kraju i był szczególnie zainteresowany pałacem w Bożkowie.

— Na terenie województwa mamy aż 2,5 tys. zabytkowych rezydencji. Wiele z nich jest w katastrofalnym stanie. Wiem, że książę Karol interesuje się zamkiem w Bożkowie — mówił w rozmowie z "Faktem" dyrektor muzeum w Wałbrzychu.

Doniesienia te wydawały się o tyle prawdziwe, że ówczesny książę Walii odbył spotkanie z ministrem kultury oraz generalnym konserwatorem zabytków. Tematem ich rozmów było zachowanie domów wiejskich w Polsce.

Co więcej przedstawiciele fundacji Ratujmy Brytyjskie Dziedzictwo mieli interesować się posiadłością w Bożkowie. Mówiło się także, że obecny król Wielkiej Brytanii był zdruzgotany tragicznym stanem zabytkowych rezydencji na Śląsku.

 

Dlaczego transakcja nie została sfinalizowana? Nie wiadomo. Podobnie, jak nie ma pewności, że brytyjski monarcha naprawdę chciał kupić posiadłość w Polsce.

Pałac w Bożkowie na sprzedaż

Pałac w Bożkowie jest wystawiony na sprzedaż od roku, ale chętnych brakuje. Cena, jaką trzeba zapłacić za śląską posiadłość to 6,7 mln zł.

- Wnętrza pałacu są zachowane w dobrym stanie. Piorunujące wrażenie robi okazała klatka schodowa wyłożona ciemną dębiną. Na klatce schodowej, doświetlanej przez świetliki dachowe, wiszą żyrandole z rzeźbionego drewna i jelenich rogów - czytamy w treści ogłoszenia.

Pałac zdecydowanie wymaga remontu, ale może okazać się doskonałą inwestycją. To miejsce wprost wymarzone na hotel, spa czy ośrodek konferencyjny.

 

SPODOBAŁ CI SIĘ WELL.PL? Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: