Dobr sen zgodny z chronotypem snu

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, dlaczego niektórzy lubią wstawać bladym świtem, a inni chodzą spać po północy i spać do południa? Zdaniem ekspertów wszystko zależy od chronotypu snu. Każdy z nas ma swój indywidualny zegar biologiczny, ale da się wśród nich wyróżnić cztery konkretne chronotypy: delfina, lwa, niedźwiedzia oraz wilka, a następnie dopasować do nich plan dnia oraz tryb zasypiania.

Reklama

- Gdy wiesz, jaki jest twój chronotyp, znasz dystrybucję swoich hormonów w ciągu dnia – pisze psycholog Michael Breus w książce „Potęga KIEDY. Żyj w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem”

Według Michaela Breusa, chronotypy mogą wpływać także na aktywność fizyczną, aktywność intelektualną, metabolizm, a nawet pory najbardziej satysfakcjonującej aktywności seksualnej. Jakie są jego wskazówki dla poszczególnych chronotypów snu?

Chronotyp snu: Niedźwiedź

Niedźwiedzie to osoba o dużym zapotrzebowaniu na sen - jej zegar biologiczny dostosowuje się do światła słonecznego. Funkcjonują według pięciu 90-minutowych cykli snu w ciągu nocy. Zwykle budzą się około 7 rano. Najbardziej optymalną godziną zaśnięcia będzie więc dla niedźwiedzia godzina 23:10.

- Niedźwiedzie mają tendencję do funkcjonowania zgodnie ze światłem słonecznym. Budzą się i kładą stosunkowo wcześnie, co sprawia, że są najbardziej produktywni o poranku. Jeśli jesteś niedźwiedziem, unikaj przekładania ważnych zadań na popołudnia i wieczory – wyjaśnia Michael Breus.

Chronotyp snu Niedźwiedź / Photo by Hans-Jurgen Mager on Unsplash Chronotyp snu Niedźwiedź / Photo by Hans-Jurgen Mager on Unsplash

 

Chronotyp snu: Wilk

Zupełnym przeciwieństwem chronotypu niedźwiedzia jest wilk. Osoby, które najlepiej się w nim odnajdują, zwykle mają problemy z porannym wstawaniem, a produktywność pojawia się dopiero późnym wieczorem. Ponieważ wilki mogą zmagać się z uczuciem porannego wycieńczenia, Michael Breus sugeruje, aby zaraz po przebudzeniu piły duże ilości wody i zadbały o odpowiednie nasłonecznienia mieszkanie. Dzięki temu wilk zasygnalizuje ciału, że rozpoczął się nowy dzień. Wilki są najbardziej produktywne wieczorami, dlatego poranki powinny być spokojne.

Chronotyp snu - wilk / Photo by Josh Felise on Unsplash Chronotyp snu - wilk / Photo by Josh Felise on Unsplash

Chronotyp snu: Lew

Lwy to inaczej ranne ptaszki. Budzą się wcześnie rano i to właśnie wtedy mają najwięcej energii. Według Michaela Breusa najbardziej optymalną godziną zasypiania jest 22:10, a budzić o 6:00, a nawet 5:00.

Lwy są naładowane energią od samego poranka, dlatego ważne, by nie zapominały o porannym śniadaniu. Mają natomiast skłonności do uczucia popołudniowego zmęczenia. Aby zapobiec ospałości, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, które będzie imitowało światło słoneczne, a najważniejsze zadania wymagające wyjątkowej koncentracji zaplanować na godziny przed południem.

Chronotyp snu - lew / Photo by Mike van den Bos on Unsplash Chronotyp snu - lew / Photo by Mike van den Bos on Unsplash

Chronotyp snu: Delfin

Delfiny z reguły mają bardzo lekki sen, przez co często obserwuje się u nich problem bezsenności.

- U prawdziwych delfinów śpi tylko jedna półkula mózgowa, a druga jednocześnie czuwa, koncentruje się na pływaniu i wypatrywaniu drapieżników” – czytamy w książce Michaela Breusa.

Czterogodzinny cykl snu sprawia, że najlepszą porą pobudki dla delfina będzie dla nich 6:30, a porą zasypiania 23:50.

Chronotyp delfina charakteryzuje się dużą produktywnością od popołudnia do wieczora, dlatego poranki powinny być bardzo powolne i spokojne. Niezbędne mogą okazać się także kilkuminutowe drzemki, które pomogą im „naładować baterię” na resztę dnia.

- Delfiny powinny prowadzić „dziennik zmartwień”, który pozwoli im na wyrzucenie z głowy złych myśli przed zaśnięciem – doradza Michael Breus.

Warto dodać, że delfin to najrzadszy z chronotypów snu, który występuje o jednej na dziesięć osób.

Chronotyp snu - delfin / Photo by darin ashby on Unsplash Chronotyp snu - delfin / Photo by darin ashby on Unsplash

Co ciekawe, to jaki posiadamy chronotyp snu w dużej mierze zależy od naszych genów, które dziedziczymy po przodkach.