Dlaczego woda w morzu jest niebieska?

Ten, kto nigdy nie zastanawiał się, dlaczego woda na polskich plażach nie jest tak zachwycająco turkusowa, jak za granicą, niech pierwszy rzuci kamieniem. Chyba nie ma osoby, która nie zwróciłaby uwagi, że kolor wody różni się od siebie w zależności od plaży.

Reklama

Dlaczego zatem w niektórych miejscach jest bardziej niebieska niż w innych? Naukowcy w końcu odkryli tę tajemnicę. Brytyjscy naukowcy na łamach gazety "The Sun" przyznali, że kolor wody zależy od głębokości, gleby na dnie, a także od liczby drobnej fauny morskiej.

Eksperci z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) zaznaczają jednak, żeby przede wszystkim pamiętać, że morze nie jest niebieskie.

- Większość oceanów na świecie jest całkowicie ciemna. Większość światła docierającego z powierzchni jest już rozproszona na 200 metrach, a światło nigdy nie wnika na głębokość większą niż kilometr. Woda morska wydaje nam się niebieska, ponieważ pochłania kolory z czerwonej części widma światła. Podobnie jak filtr pozostawia kolory w niebieskiej części widma światła, które możemy zobaczyć - tłumaczą naukowcy.

 

Rajskie plaże - jak powstaje wielki błękit?

Dlaczego jednak na niektórych plażach kolor wody jest bardziej niebieski? Na ten efekt składa się kilka czynników. W wielu przypadkach dzieje się tak dlatego, że morze jest płytsze (np. wokół tych samych greckich wysp, a także we Włoszech) i wówczas światło wnika głębiej w wodę. Na Wyspach Karaibskich jasny kolor wody wynika również ze składu gleby.

- Wyspy mają cięższe piaszczyste osady, które sprawiają, że ocean wydaje się mniej mętny – wyjaśniają naukowcy.

Na kolor wody wpływa także "aktywność biologiczna", która sprawia, że ​​woda morska jest mętna i zielona.

- Im więcej fitoplanktonu w wodzie, tym bardziej zielona. Im mniej fitoplanktonu, tym bardziej niebieska – zauważyli naukowcy.

Ostatnim czynnikiem jest „charakter” morza. Spokojniejsza woda zawsze będzie wyglądać na bardziej niebieską, ponieważ osad, piasek i wszystko inne ma mniejsze szanse na wypłynięcie na powierzchnię.