Kawa z solą - tajny składnik smakoszy 

Prawdopodobnie, jeśli zapytalibyśmy kogoś z was o to, czy uważa się za kawosza, odpowiedź brzmiałaby: „Trzy razy tak”. Okazuje się jednak, że kawosz kawoszowi nie równy. Ci najwięksi, jak chociażby Alton Brown uważają, że szczytem smaku jest kawa z dodatkiem... soli! 

Reklama

Czasami tajne receptury bazują na prostocie. I tak też jest w tym przypadku. Sól jako dodatek do kawy podobno nie tylko doskonale podbija jej nuty smakowe, ale jednocześnie niweluje charakterystyczną goryczkę.

- Sól nie tylko minimalizuje gorycz kawy. Ten niepozorny składnik łagodzi także „nieświeży” posmak wody przechowywanej w zbiorniku. Osobiście przyzwyczaiłem się już do tego, że dodaję ćwierć łyżeczki soli na każde sześć łyżek kawy – mówi Alton Brown w rozmowie z Tasting Table.

Co ciekawe, pomysł Altona Browna wcale nie jest tak innowacyjny, jak mogłoby się wydawać. Na przykład w Turcji tradycją jest, że przyszła panna młoda przygotowuje kawę z solą dla przyszłego męża i jego rodziny w ramach nieformalnej ceremonii przedmałżeńskiej. 

Podobnie „kawa z solą morską”, składająca się z solonej pianki mlecznej i mrożonego americano, jest popularnym napojem na Tajwanie.

Ale czy neutralizowanie goryczy nie jest tylko złudną bajeczką? Zobaczmy zatem, co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy.

Czy sól neutralizuje gorycz kawy? Badania naukowe 

Według badań opublikowanych w Oxford Academic sód ma działanie neutralizujące gorycz. Logicznym wydaje się więc fakt, że dodanie odrobiny soli, czyli sodu, do filiżanki z kawą zmniejszy jej gorzki smak.

Zgodnie z licznymi badaniami naukowców działa to w następujący sposób: jony sodu łączą się z receptorami słonego smaku na języku, które wyczuwają gorzki smak. Jednoczesna stymulacja obu tych receptorów tłumi ową gorzkość. Takie proste, a takie zaskakujące!

Jednak na goryczkę wpływa również ekstrakcja kawy. Brak precyzji podczas parzenia kawy, czyli np. przetrzymywanie jej w prasie francuskiej, używanie zbyt gorącej wody czy wybór niewłaściwego rozmiaru zmielenia, może prowadzić do nadmiernego wydobycia smaków. Finalnie kawa jest tak gorzka, że tylko prawdziwi herosi byliby w stanie wypić ją aż do dna. Sól przychodzi więc z pomocą, gdy nasza kawa nie jest najlepsza... 

 

Kawa z solą – jak przygotować?

Dwa główne pytania dotyczące dodawania soli do kawy dotyczą tego, kiedy należy to robić i ile soli należy użyć.

Alton Brown sugeruje, aby dodać ćwierć łyżeczki soli do 10 g zmielonej kawy, przed jej zaparzeniem. Można również posolić już zaparzoną kawę, ale według niektórych efekt jest o wiele mniej spektakularny. 

Jeśli natomiast boimy się tego, że kawa będzie zbyt słona, możemy najpierw wyciągnąć kieliszek i za jego pomocą przygotować kawę kroplową.  Oceniamy jej goryczkę i zaczynamy dodawać sól, powoli zwiększając jej ilość - aż do uzyskania upragnionego efektu. 

Brzmi ciekawie i intrygująco... chyba czas nieco zmodyfikować nasz ulubiony przepis na kremową latte!