Kawa - czy jest szkodliwa? 

Teorii na temat nieszkodliwości i szkodliwości kawy jest jak stąd do nieba. Jedni mówią, że regularne spożywanie kofeiny wydłuża życie, inni,  że je skraca – i tak na okrągło. 

Reklama

Jedno jest pewne: kawa to kofeina. Występuje w różnych roślinach - kakao, liściach herbaty i oczywiście ziarnach kawy. Kofeina przede wszystkim pobudza, ale jest jedno "ale".  

Picie kawy - plusy 

Nawet jedna filiżanka kawy stymuluje centralny układ nerwowy i podnosi ciśnienie krwi. Czas trawienia kofeiny w organizmie wynosi do 5 godzin, co oznacza, że możemy odczuwać pobudzenie jeszcze długo po pierwszym łyku.

Co więcej, kofeina spożywana z umiarem może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Z licznych badań wynika, że kofeina zapobiega cukrzycy, udarowi mózgu, niewydolności serca, chorobom neurologicznym, a nawet wspomaga produkcję glukozy w organizmie. Kluczową kwestią okazują się jednak słowa: „spożywana z umiarem”.

 

Nadmierne picie kawy - minusy 

Jak się okazuje, osoby dorosłe bez problemów zdrowotnych mogą bezpiecznie spożywać do 400 mg kofeiny dziennie. 

Jednak po przekroczeniu tego limitu skutki spożywania zbyt dużej ilości kofeiny mogą obejmować: niepokój, bezsenność, chwiejność, odwodnienie, ból głowy, zawroty głowy, przyspieszoną akcję serca, a nawet uzależnienie chemiczne.

Ważne jest także to,  kiedy zdecydujemy się na filiżankę kawy czy czarnej herbaty. 

 

Czy można pić kawę przed snem?

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Colorado wykazało, że kofeina może zaburzać nasz zegar biologiczny.

Wypicie podwójnego espresso na sześć godzin przed snem przesuwa naturalny rytm okołodobowy nawet o godzinę! Ale krótsza ilość snu jest dopiero początkiem domina negatywnych skutków ubocznych...

Rytm okołodobowy reguluje także metabolizm, co oznacza, że zaburzony lub nieregularny rytm okołodobowy może prowadzić do otyłości. Ponadto badacze donoszą, że nieprawidłowy cykl snu jest bezpośrednio związany z wieloma zaburzeniami psychicznymi, w tym lękiem, depresją, i chorobą  dwubiegunową.

Jak widzimy,  każdy kij ma dwa końce. Co zatem powinniśmy zrobić? Zanim zdecydujemy się na kolejną kawę w ciągu dnia?

Spójrzmy na zegar. Jeśli chcemy położyć się spać około godziny 22 lub 23, ostatnią filiżankę kawy powinniśmy wypić około godziny 15, a najlepiej wcześniej.