Dlaczego ciągle jemy te same śniadania?

Czy zauważyliście, że pierwszy posiłek dnia zwykle jest bardzo monotonny? Używamy tych samych produktów, dodajemy te same dodatki i podajemy je na tych samych talerzach – dlaczego? Badanie przeprowadzone na ponad dwóch tysiącach Francuzów i tysiącu Amerykanów wyjaśnia, skąd bierze się w nas ta śniadaniowa monotonia.

Reklama

Wszystkie osoby badane w eksperymencie miały prowadzić tygodniowy dziennik żywności, w którym zapisywały wszystkie posiłki, które w tym czasie udało się im spożyć. Po przeliczeniu wyników okazało się, że przeszło 68 proc. respondentów codziennie przygotowywało śniadanie złożone praktycznie z tych samych posiłków. Zdaniem dr Carey’a Morewedge’a z Questrom School of Business Boston Univesity powodem jest wygoda.

 

Czy śniadania muszą być nudne?

Wszystkie posiłki, które spożywamy w ciągu dnia, możemy podzielić na takie, przy których kierujemy się celami hedonistycznymi - jesteśmy nastawieni na przyjemność - oraz takie, przy których kierujemy się celami utylitarnymi, czyli praktycznością.

Śniadanie z pewnością zalicza się do tych drugich. Nie zawsze stawiamy na ekscytujące dania, które rozpieszczą nasze kubki smakowe. Zwykle decydujemy się na proste i zdrowe przepisy do zrobienia w kilka minut. Dzięki temu oszczędzamy czas i umysł. Jemy te same i „sprawdzone” produkty, bo jest nam wygodniej.

Sprawa ma się zupełnie inaczej jednak, gdy weźmiemy pod uwagę weekendy. To właśnie wtedy możemy sobie pozwolić na kuchenne eksperymenty, a później w spokoju delektować się ich efektem końcowym.

Zdrowie a monotonne śniadania 

Jeśli nawet w ciągu tygodnia nie możemy pozwolić sobie na śniadaniową różnorodność, warto pamiętać, by chociaż w czasie weekendu przygotować coś ekstra.

To bardzo ważne, bo nawet jeśli nasze śniadanie w ciągu tygodnia jest bardzo zdrowe (owsianka, jajko, sałatka), to jeśli jest monotonne, ogranicza bogactwo składników dostarczanych do organizmu. 

Zatem zadbajmy o to, by weekendowe śniadania były iście królewskie i przygotujmy coś naprawdę wyjątkowego! Przygotujcie na przykład własnoręcznie zrobione francuskie croissanty lub zróbcie jajka w jogurcie po turecku godne samego sułtana! To będzie prawdziwa uczta nie tylko dla ciała, ale również dla zmysłów!