Czekolada - badania naukowe? 

Ten moment, kiedy słodka kostka czekolady delikatnie rozpuszcza się w ustach – bezcenne! Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co sprawia, że jedzenie czekolady daje nam taką satysfakcję? Jest na to naukowe wyjaśnienie!

Reklama

Zespół badaczy z dwóch ośrodków naukowych - University of Leeds School of Food Science and Naturition oraz School of Mechanical Engineering – przeprowadził eksperyment bazujący na czekoladzie oraz wydrukowanych w systemie 3D sztucznych powierzchniach przypominających ludzki język.

Tak, ludzki język! Technologia ta została stworzona w 2020 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Leeds i Uniwersytetu w Edynburgu. Obejmuje silikonowe formy 15 języków, których rozmiar, kształt i rozmieszczenie brodawek zostały zaaplikowane za pomocą symulacji komputerowych. Formy owe zostały następnie wydrukowane w 3D przy użyciu miękkiego polimeru zaprojektowanego tak, aby naśladował miękkość i elastyczność ludzkiego języka.

Mając już bazę do swoich badań, naukowcy kładli na sztuczne języki kostki czekolady, a następnie stwierdzili, że jest ona tak smaczna z jednego podstawowego powodu. Wcale nie chodzi o zawartość cukru! 

 

Badanie wykazało, że jedzenie czekolady jest dla nas satysfakcjonujące dzięki tłuszczowi, który oddziałuje na różne części podniebienia. Brzmi to może trochę nieapetycznie, ale wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście tak jest.

Naukowcy wyjaśniają, że kiedy czekolada trafia na język, jej tłusty film wchodzi w interakcję ze śliną, powodując niesamowite uczcie miękkości. Co ciekawe, okazuje się, że najistotniejszą kwestią pod tym względem jest to, aby ów tłuszcz znajdował się na zewnętrznej części kostki.

- Nieważne, czy czekolada ma 5 proc. tłuszczu, czy 50 proc. tłuszczu. Jeśli pokrywa on jej zewnętrzną część, nie czujemy w smaku żadnej różnicy. To lokalizacja tłuszczu ma znaczenie, a nie jego ilość - tłumaczy Anwesha Sarkar - profesor w School of Food Science and Nutrition – na łamach „ACS Applied Materials and Interfaces”.

Anwesha Sarkar twierdzi, że to odkrycie może być przełomowe w kwestii produkcji zdrowszych wersji czekolady.

 

Zdrowa czekolada nowej generacji

- Dzięki zrozumieniu mechanizmów fizycznych, które zachodzą podczas spożywania czekolady, wierzymy, że można opracować czekoladę nowej generacji, która oferuje odczucia i wrażenia takie, jak czekolada wysokotłuszczowa, a jednocześnie jest zdrowszym wyborem. Nasze badania otwierają nowe możliwości. Producenci mogą w inteligentny sposób zaprojektować smaczną czekoladę przy mniejszej zawartości tłuszczu – dodaje Anwesha Sarkar.

Czekolada jest smaczna dzięki tłustemu filmowi? Trochę rozczarowujące. Mimo wszystko musimy przyznać, że być może dzięki temu w końcu będziemy mogli skosztować naprawdę dobrej, a jednocześnie odtłuszczonej, słodkości.