Moda na rosół, czyli na czym polega dieta bulionowa?

Trendy żywieniowe na rok 2022 skupiają się głównie wokół "comfort food", czyli jedzenia, które jest dla nas w pewnym sensie naturalne, takie które pamiętamy z czasów dzieciństwa. Czy może być coś bardziej przywołującego wspomnienia niż tradycyjny, polski rosół? Pewnie nie. Być może to właśnie dlatego dieta bulionowa od jakiegoś czasu bije rekordy popularności na całym świecie.

Reklama

- Choć bulion na kościach dopiero niedawno stał się popularny wśród pasjonatów zdrowego odżywiania, cieszy się reputacją jednego z najstarszych i najbardziej pożywnych leczniczych pokarmów - pisze dr Kellyann Petrucci w książce „Dieta Bulionowa”.

Dieta bulionowa opiera się na zasadach podobnych do zasad diety paleo. Przez pięć dni w tygodniu spożywamy posiłki niskowęglowodanowe, a przez dwa następne pijemy tylko i wyłącznie bulion z warzyw, mięsa i kości. Cały proces powinien trwać przez około trzy tygodnie, ale można go wydłużyć zgodnie z własnymi preferencjami.

Dieta bulionowa – właściwości odmładzające i nie tylko

Dieta bulionowa jest doskonałym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, ale jej najcenniejszą właściwością jest doskonały wpływ na stan naszej cery. Ze względu na obecność żelatyny, tłuszczu oraz szpiku kostnego pozwala na zachowanie odpowiedniej elastyczności skóry, przez co wiele hollywoodzkich gwiazd nazywa ją potocznie „fontanną młodości”.

- Jeśli chcesz dowodów na to, jak niesamowite jest przeciwzmarszczkowe działanie jedzenia, ja jestem dowodem. Mam pięćdziesiąt lat, nigdy nie poddałam się operacji ani nie stosowałam botok­su czy drogich kremów do twarzy, a ludzie ciągle komplementu­ją moją skórę. Nie mówię tego, żeby ci zaimponować, ale żeby cię przekonać, że w każdym wieku możesz mieć piękną skórę. To wszystko dzięki jedzeniu – wyznaje dr Kellyann Petrucci.

Oprócz tego jadłospis oparty w dużej mierze na rosole wzmacnia odporność wszystkich komórki ludzkiego ciała, a także kości oraz redukuje poziom cukru we krwi, co przyczynia się na zmniejszenie ryzyka cukrzycy.

 

Czy dieta bulionowa jest bezpieczna?

I choć wiele czytamy na temat diet, nie każda z nich gwarantuje nam stuprocentowe bezpieczeństwo. Jak jest z dietą bulionową? Badania przeprowadzone przez Kellyann Petrucci dowodzą, że jadłospis oparty w dużej mierze na rosole jest nie tylko zdrowy, ale przede wszystkim skuteczny.

W eksperymencie dietetycznym wzięli udział mieszkańcy trzech miast: Detroid, Los Angeles oraz Nowego Jorku. Uczestnicy stosowali dietę bulionową przez 21 dni, a następnie zostali poddani odpowiednim pomiarom zdrowotnym.

Okazało się, że każdy z ankietowanych badania stracił w tym czasie co najmniej 6 kg na wadze 10 cm w talii. Codzienna dawka bulionu sprawiła, że niektórzy mogli zmniejszyć dawkę lub całkiem zrezygnować z insuliny, a jeden badany wyleczył nawet półpaśca. Po wnikliwych analizach wykazano także, że dieta poprawiła jakość snu oraz zniwelowała drobne zmarszczki.

Czy właśnie znaleźliśmy przepis na eliksir młodości i jest nim tradycyjny babciny rosół? Wszystko wskazuje na to, że tak. Nic dziwnego, że dieta bulionowa opanowała praktycznie całe Hollywood.