Czym jest deszcz meteorów i kiedy go oglądać?

Co roku to wydarzenie ściąga wielu fanów astronomii i nie tylko. Każdy, kto chce zobaczyć "deszcz spadających gwiazd", niech powoli szykuje się na tegoroczne Perseidy! Każdego roku w sierpniu wydarzenie to rozświetli niebo nawet setką spadających gwiazd. Kiedy i gdzie obserwować Perseidy w Polsce i jak się do tego przygotować?

Reklama

Co roku między połową lipca a końcem sierpnia nasza planeta przecina orbitę komety Swifta-Tuttle'a, a szczątki z ogona komety spalają się w naszej atmosferze, tworząc przesuwające się po niebie smugi światła, które nazywamy zwykle spadającymi gwiazdami. Różnica jest taka, w tym czasie możemy zobaczyć ich na niebie bardzo dużo. Aktywność Perseidów na niebie trwa między 17 lipca a 24 sierpnia, a najlepsza na obserwację gwiazd jest noc z 12 na 13 sierpnia.

Żeby obserwować Perseidy nie trzeba specjalistycznego sprzętu. Każdy może zdecydować się na obserwowanie spadających gwiazd, nawet jeśli chce tylko zobaczyć to wspaniałe zjawisko na własne oczy, spędzić romantyczną noc u boku ukochanej osoby czy… zrobić zdjęcie na Instagrama.

Gdzie oglądać Perseidy? Jak się przygotować?

Żeby podziwiać deszcze meteorów, najlepiej obudzić się w środku nocy 12 sierpnia, kiedy niebo jest najciemniejsze - to najlepszy czas, aby obserwować niebo. Idealne do oglądania Perseidów będzie miejsce z otwartą przestrzenią, gdzie nie ma zbyt wielu drzew ani źródeł światła. Najlepiej byłoby wyjechać gdzieś za miasto, ale jeśli nie masz takiej możliwości, to nic – jest duża szansa, że zobaczysz spadające gwiazdy także w większych miejscowościach.

Nie potrzebujesz lornetki czy teleskopu, żeby zobaczyć Perseidy. Po znalezieniu miejsca, z którego chcesz obserwować niebo, koniecznie daj swoim oczom czas na przyzwyczajenie się do ciemności. Przynajmniej 20 minut, może dłużej. Nie przeglądaj wtedy telefonu i zgaś latarkę. Dzięki temu bez problemu zobaczysz deszcz meteorytów gołym okiem.

"Deszcz spadających gwiazd". Kiedy oglądać spadające gwiazdy w Polsce?

Perseidy to nie jedyna okazja, żeby zobaczyć "deszcze spadających gwiazd" w Polsce. Następna okazja będzie dopiero za dwa miesiące. 8 października możemy obserwować Drakonidy,  a 21 października Orionidy.

Kolejne okazje w 2023 roku:

5 listopada (Taurydy)
12 listopada (Północne Taurydy)
18 listopada (Leonidy)
14 grudnia (Geminidy)
23 grudnia (Ursydy)