Noc spadających gwiazd w październiku 2022

Choć deszcz Orionidów rozpoczął się już jakiś czas temu, nie każdy miał okazję go w ogóle zauważyć. W tym tygodniu jednak z pewnością nam nie umknie, bo zapowiada się naprawdę spektakularna noc – 35 spadających meteorów w ciągu zaledwie jednej godziny? Tak, to możliwe!

Reklama

Orionidy, czyli rój meteorów ściśle związanych z kometą Halleya, zwykle widoczny jest mniej więcej w okresie od 2 października do 7 listopada. Bywa różnie – raz widać je lepiej, raz gorzej – ale w ten piątek, czyli dokładnie 21 października 2022, nastąpi prawdziwy przełom.

Jak przewiduje NASA, w ciągu jednej godziny pojawi się na niebie aż 35 spadających meteorów, które pozostawią po sobie niezwykłą, świecącą poświatę.

Deszcz Orionidów – kiedy i gdzie oglądać?

Przede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że radiant Orionidów (miejsce, z którego „wylatują”) obecne jest na pograniczu konstelacji Bliźniąt i Oriona. Z tego względu nasz wzrok skierowany być powinien na południowy wschód.

Poza tym – jak w przypadku większości astronomicznych zjawisk – najlepiej wybrać się w miejsce znajdujące się z dala od sztucznych świateł, które mogłyby zaburzać obraz nieba, a topowym punktem obserwacji pozostaną wzgórza czy wzniesienia. Jeśli więc macie takie lokalizacje gdzieś niedaleko, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę.

Czym są Orionidy?

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, Orionidy to rój meteorów. Właściwie trudno mówić o ich konkretnej lokalizacji, choć z pewnością słyszeliście już o charakterystycznym elemencie, który im towarzyszy, czyli tzw. pasie Oriona.

Zwykle Orionidy wchodzą w ziemską atmosferę z prędkością 66 km/s, dzięki czemu tworzą świetlisty deszcz spadających gwiazd – ale czy potrafią spełniać życzenia? 

Sprawdźcie to osobiście, planując piątkową noc pod gwiazdami. Co prawd nie będzie to najcieplejsza noc, ale odpowiednie ubranie i termos gorącej herbaty powinien rozgrzać Was w oczekiwaniu na październikowy deszcz Orionidów!