„Demokratyczna” sztuczna inteligencja? Algorytm Google podzielił pieniądze sprawiedliwiej niż ludzie

Inżynierowie Google stworzyli zaawansowaną sztuczną inteligencję, której celem był jak najbardziej sprawiedliwy podział bogactwa oraz zasobów między uczestników eksperymentu. Okazało się, że ludzie biorący udział w badaniu uznali, że komputer lepiej poradził sobie z tym zadaniem niż oni sami.
Jak sprawiedliwie podzielić pieniądze? Algorytm Google już to wie!
Nierówności ekonomiczne i nadmierna koncentracja bogactwa w rękach niewielkiej liczby osób to jedne z najpoważniejszych problemów społecznych współczesnego świata.
W tym kontekście inżynierowie Google postawili sobie interesujące pytanie: czy sztuczna inteligencja jest w stanie sprawiedliwiej rozdzielać światowe zasoby finansowe między wszystkich ludzi?
Polecamy
Demokratyczna sztuczna inteligencja
Według artykułu opublikowanego przez inżynierów Google na łamach czasopisma „Nature Human Behaviour” odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak.
Artykuł opisywał eksperyment, w ramach którego ludzie zagrali ze sztuczną inteligencją w internetową grę ekonomiczną o nazwie „Dobra publiczne”. W każdej rundzie rozgrywki gracze musieli zdecydować, czy chcą zatrzymać zasoby, którymi dysponują, dla siebie, czy też przekazać jakąś ich część do zbiorowego funduszu społecznego.
Jeśli uczestnicy zdecydowali się na tę drugą opcję, w kolejnych rundach przekazane przez nich środki były im zwracane w oparciu o istniejące w prawdziwych społeczeństwach trzy schematy podziału bogactwa.
W eksperymencie Google doszedł jednak jeszcze czwarty schemat – w całości zaprojektowany przez sztuczną inteligencję nazwaną HCRM – Human Centered Redistribution Mechanism (Skoncentrowany na Człowieku Mechanizm Redystrybucji – red.). Jego podstawą był taki rozdział zasobów, który uwzględniał nie wkład poszczególnych graczy w rozgrywkę, ale ich przewagi nad innymi uczestnikami oraz braki na samym początku gry.
– Zamiast po prostu maksymalizować efektywność i dochody, mechanizm był progresywny: promował tych, którzy rozpoczęli grę z mniej korzystną sytuacją finansową kosztem tych, którzy na starcie dysponowali wyższym majątkiem – czytamy w artykule.
Sztuczna inteligencja bardziej sprawiedliwa niż człowiek?
Po zakończeniu eksperymentu uczestnicy zostali zapytani przez naukowców o to, który schemat rozdziału bogactwa wydawał im się najlepszy i najbardziej sprawiedliwy. Większość graczy zgodnie wskazała na system zaproponowany przez HCRM, nie wiedząc, że za jego opracowaniem stoi sztuczna inteligencja.
– Badanie to zadaje fundamentalne pytanie o to, jak sztuczna inteligencja może zostać dostosowana do całych społeczeństw – powiedział w rozmowie z serwisem „Motherboard” Jan Balaguer, współautor eksperymentu.
– Wiele obecnych problemów ludzkości nie są natury stricte technologicznej, ale wymagają od nas lepszej koordynacji w obrębie społeczeństw i działania na rzecz wyższego dobra. Żeby SI była w stanie nam w tym pomóc, musi uczyć się bezpośrednio od ludzi o naszych wartościach – podsumował Balaguer.
Polecamy
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
- 2 Czy warto dodawać wodę do whisky? Będziesz zaskoczony odpowiedzią ekspertów
- 3 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
- 4 Porsche Taycan Turbo S najszybszym samochodem elektrycznym. Pobił Teslę o ponad 2 sekundy!
- 5 Personalizowany Rolls-Royce księżniczki Małgorzaty trafi na aukcję. Cena może Was zaskoczyć!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wybrano 20 najpiękniejszych miast na świecie według naukowców. Badacze włączyli Google Street View i...

Wybrano 3 najlepsze smartfony na świecie. OPPO Find X5 Pro najbardziej zaawansowanym telefonem 2022/2023

Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"

Z DRUGIEJ RĘKI: Martyna Zastawna z WoshWosh - ze sneakersowej niszy do klubu liderek biznesu w Polsce
