Boże Narodzenie: Im wcześniej udekorujesz mieszkanie, tym lepiej!

 Dekorowanie mieszkania na święta może być ratunkiem dla naszego zdrowia psychicznego – twierdzą badacze brytyjskiego magazynu Unilad. Według analiz przeprowadzonych w 2017 roku ozdoby świąteczne są nie tylko piękne i klimatyczne, ale podnoszą także poziom dopaminy, zwanej hormonem szczęścia.

Reklama

- Ozdoby powodują zmianę neurologiczną, dzięki której czujemy się szczęśliwsi. Wszystko, co wyrywa nas z codzienności i rutyny, staje się sygnałem dla naszych zmysłów. Te natomiast sprawdzają, że zmiana jest dla nas przyjemna czy nie. Bożonarodzeniowe dekoracje ponoszą poziom dopaminy, a ona sprawia, że świat wydaje nam się przyjemniejszy niż dotychczas go postrzegaliśmy – pisze w Unilad psycholożka Deborah Serani.

Okazuje się, że wpływ na wzrost dopaminy mają już same światełka. Badacze nazywają to zjawisko chromoterapią, czyli terapią kolorami. Tyle że tak naprawdę jest to tylko jeden z kilku czynników, dla których powinnyśmy wcześniej udekorować mieszkanie. Za najważniejszy uważa się bowiem świąteczną atmosferę, która wywołuje w nas silne uczucie nostalgii.

Dekoracje świąteczne a nostalgia – dlaczego to połączenie jest jak miód na serce?

Czy jest tu osoba, która nie uśmiechnęła się na myśl, że wkrótce zacznie ubierać choinkę? Jasne, nie każdy kocha święta, zwłaszcza gdy przypomni sobie, ile roboty czeka go przed Wigilią. W tym wszystkim chodzi jednak o samą atmosferę, którą tworzą kolorowe bombki, światełka czy dziadki do orzechów.

- Dekoracje w mieszkaniu przypominają nam o beztrosce, radości i bliskości z rodziną. Czujemy się znowu jak dzieci i chcemy tę radość przekazywać dalej – dodaje Deborah Sarani.

Istnieją badania, które potwierdzają, że nasze środowisko ma ogromny wpływ na samopoczucie. Wychodząc od tego założenia, naukowcy stwierdzili, że przygotowania do świąt są jak powrót do dzieciństwa.

A co jeśli święta wcale nie kojarzą się z czymś dobrym i miłym?

Nie lubisz świąt Bożego Narodzenia? Inicjuj własne tradycje

Z tymi powrotami do Bożego Narodzenia jest różnie: jedni wspominają święta jako magiczny czas, inni jako moment, którego już nigdy nie chcieliby przeżywać.

- Jeśli należysz do tej drugiej grupy, ale chcesz cieszyć się świętami, zacznij nową tradycję, która cię uszczęśliwi. Obejrzyj świąteczny film, wybierz się na świąteczne wakacje, ubierz najpiękniejszą choinkę pod słońcem, spotkaj się z najbliższymi. W przyszłym roku twój mózg stworzy jedynie te dobre skojarzenia – wyjaśnia Deborah Serani.

A jeśli te argumenty was nie przekonują do wcześniejszego wystrojenia mieszkania na Boże Narodzenie, powiemy wam, że według badań osoby,  które to robią, są postrzegane przez otoczenie jako bardziej przyjazne!