Davos 2022 bez udziału Rosjan 

W niedzielę 22 maja ruszyła kolejna edycja Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, które każdego roku gromadzi najważniejszych przedstawicieli światowego biznesu. W 2022 r. oczy całego świata nie będą jednak zwrócone tylko na tych, którzy pojawili się na konferencji, ale przede wszystkim na tych, których na niej zabraknie.

Reklama

 

Mowa oczywiście o przedstawicielach Rosji – politykach, oligarchach czy menadżerach firm – którzy w obliczu inwazji na Ukrainę po raz pierwszy od upadku Związku Radzieckiego nie otrzymali żadnego zaproszenia do Davos.

Jak informuje „Bloomberg” Rosjanie w 2020 r. byli trzecią najszerzej reprezentowaną nacją na konferencji, a samo WEF było dla nich niezwykle ważnym wydarzeniem, które wspierali pokaźnymi dotacjami. Magazyn donosi również o suto zakrapianych, wystawnych przyjęciach organizowanych przez rosyjskich oligarchów, które stały się swojego rodzaju tradycją Forum Ekonomicznego, a które w tym roku również się nie odbędą.

Luksusowa willa rosyjskich oligarchów w Davos zmieniła nazwę na "Dom rosyjskich zbrodni wojennych" 

Jednocześnie tzw. „Rosyjski Dom” w Davos – luksusowa rezydencja służąca oligarchom do promowania krajowych biznesów, inicjatyw i organizowania imprez – został przemianowany na „Dom rosyjskich zbrodni wojennych”, w którym pojawi się wystawa przedstawiająca akty okrucieństwa rosyjskich żołnierzy podczas inwazji.

 

Wołodymyr Zełenski i Witalij Kliczko w Davos 2022 

Zamiast rosyjskiej delegacji na miejscu pojawili się natomiast ukraińscy przedstawiciele m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko oraz minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, a prezydent Wołodymyr Zełenski wygłosił wirtualne przemówienie w poniedziałek 23 maja.

Samo WEF jeszcze w lutym potępiło rosyjską agresję na Ukrainę we wspólnym oświadczeniu założycieli i prezesów konferencji Klausa Schwaba oraz Børge Brendego.

– Głęboko potępiamy rosyjską agresję przeciw Ukrainie oraz wszelkie ataki i przejawy okrucieństwa. W pełni solidaryzujemy się z obywatelami Ukrainy i wszystkimi, którzy niewinnie cierpią przez tę całkowicie nieakceptowalną wojnę. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by aktywnie wesprzeć pomoc humanitarną i wysiłki dyplomatyczne – czytamy w komunikacie.

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos po raz pierwszy od stycznia 2020 roku odbywa się w formie tradycyjnej konferencji. W zeszłym roku obrady były przeprowadzane zdalnie. Polskę na konferencji w 2022 r. reprezentują premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda.