Davos 2022: Luksusowa rezydencja rosyjskich oligarchów zmieniona na "Dom rosyjskich zbrodni wojennych"

W niedzielę w Davos rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne, ale w tym roku po raz pierwszy od upadku Związku Radzieckiego żaden przedstawiciel rosyjskiego biznesu nie otrzymał na nie zaproszenia. Jednocześnie tzw. „Rosyjski Dom” - luksusowa willa skupiająca rosyjskich oligarchów - został przemianowany na „Dom rosyjskich zbrodni wojennych”.
Davos 2022 bez udziału Rosjan
W niedzielę 22 maja ruszyła kolejna edycja Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, które każdego roku gromadzi najważniejszych przedstawicieli światowego biznesu. W 2022 r. oczy całego świata nie będą jednak zwrócone tylko na tych, którzy pojawili się na konferencji, ale przede wszystkim na tych, których na niej zabraknie.
Polecamy
Mowa oczywiście o przedstawicielach Rosji – politykach, oligarchach czy menadżerach firm – którzy w obliczu inwazji na Ukrainę po raz pierwszy od upadku Związku Radzieckiego nie otrzymali żadnego zaproszenia do Davos.
Jak informuje „Bloomberg” Rosjanie w 2020 r. byli trzecią najszerzej reprezentowaną nacją na konferencji, a samo WEF było dla nich niezwykle ważnym wydarzeniem, które wspierali pokaźnymi dotacjami. Magazyn donosi również o suto zakrapianych, wystawnych przyjęciach organizowanych przez rosyjskich oligarchów, które stały się swojego rodzaju tradycją Forum Ekonomicznego, a które w tym roku również się nie odbędą.
Luksusowa willa rosyjskich oligarchów w Davos zmieniła nazwę na "Dom rosyjskich zbrodni wojennych"
Jednocześnie tzw. „Rosyjski Dom” w Davos – luksusowa rezydencja służąca oligarchom do promowania krajowych biznesów, inicjatyw i organizowania imprez – został przemianowany na „Dom rosyjskich zbrodni wojennych”, w którym pojawi się wystawa przedstawiająca akty okrucieństwa rosyjskich żołnierzy podczas inwazji.
Polecamy
Polecamy
Wołodymyr Zełenski i Witalij Kliczko w Davos 2022
Zamiast rosyjskiej delegacji na miejscu pojawili się natomiast ukraińscy przedstawiciele m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko oraz minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, a prezydent Wołodymyr Zełenski wygłosił wirtualne przemówienie w poniedziałek 23 maja.
Samo WEF jeszcze w lutym potępiło rosyjską agresję na Ukrainę we wspólnym oświadczeniu założycieli i prezesów konferencji Klausa Schwaba oraz Børge Brendego.
– Głęboko potępiamy rosyjską agresję przeciw Ukrainie oraz wszelkie ataki i przejawy okrucieństwa. W pełni solidaryzujemy się z obywatelami Ukrainy i wszystkimi, którzy niewinnie cierpią przez tę całkowicie nieakceptowalną wojnę. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by aktywnie wesprzeć pomoc humanitarną i wysiłki dyplomatyczne – czytamy w komunikacie.
Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos po raz pierwszy od stycznia 2020 roku odbywa się w formie tradycyjnej konferencji. W zeszłym roku obrady były przeprowadzane zdalnie. Polskę na konferencji w 2022 r. reprezentują premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda.
Polecamy
Popularne
- 1 WELL TALK: Słynny polski sommelier Piotr Kamecki o tym, jak Polacy piją wino: "Wielu kupuje butelkę, bo podoba im się etykietka"
- 2 Wybrano NAJLEPSZĄ WHISKY 2022. Ile kosztuje szkocki single malt z Benromach?
- 3 Wojna w Ukrainie dobija rosyjski rynek samochodowy. Tylko w maju produkcja aut w kraju spadła o 97 proc.
- 4 INTERNAL SHOWER to hit na Instagramie. Jak zrobić i stosować prysznic na jelita?
- 5 Nowy superjacht od Zaha Hadid Architects jest przepiękny i zasilany energią słoneczną!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Santorini - Instagram kontra rzeczywistość. Co naprawdę dzieje się na jednej z najbardziej instagramowych wysp świata?

Tanie wina w butelkach po luksusowym Bordeaux. Francuska policja złapała siatkę oszustów

Z DRUGIEJ RĘKI: Jak Jack Ostrowski - seryjny biznesmen ze Szczecina - zatrząsł międzynarodowym rynkiem fashion?

Właśnie otwiera się BRAMA SYRIUSZA. By ją wykorzystać, aktywuj swoje TRZECIE OKO
