Łódź: Dąb Fabrykant Europejskim Drzewem Roku 

Dąb Fabrykant z Łodzi został Europejskim Drzewem Roku 2023. Internetowy plebiscyt trwał do końca lutego. Wyniki głosowania ogłoszono 21 marca na uroczystej gali w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Niekwestionowanym zwycięzcą okazał się Dąb Fabrykant znajdujący się w parku im. Klepacza w Łodzi.

Reklama

Plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku 2023 – wyniki

Dąb Fabrykant po tym jak zwyciężył w polskim konkursie na Drzewo Roku 2022, został zgłoszony do plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku 2023. W konkursie wzięło udział 16 kandydatów. Niekwestionowanym zwycięzcą okazał się jednak dąb z Polski, otrzymując 45 718 internetowych głosów.

Drugie miejsce zajął Smoczy Dąb ze wsi Lozorno w Słowacji – na to drzewo zagłosowało 18 198 internautów. Kolonia ukraińskich jabłoni rosnąca w Królewcu otrzymała 14 219 głosów, zajmując tym samym trzecie miejsce.

 

Make Life Harder pomogło Fabrykantowi 

Do zwycięstwa Fabrykanta przyczynił się niewątpliwie instagramowy profil Make Life Harder, który zachęcał swoich obserwatorów do składania głosów w plebiscycie. To już nie pierwszy raz, kiedy ten profil miał swój udział w tego typu sukcesie – w zeszłorocznej edycji konkursu zachęcał do głosowania na dęba Dunina – ubiegłorocznego zwycięzcę europejskiego plebiscytu.

Warto dodać, że dąb Fabrykant nie jest zatem pierwszym, a trzecim polskim dębem z tytułem Europejskiego Drzewa Roku. Po raz pierwszy tytuł ten zdobył dąb Józef z Wiśniowej w 2017 roku.

 

Dąb Fabrykant z Łodzi – wyjątkowe polskie drzewo

Dąb Fabrykant to drzewo liczące od 150 do 180 lat. jeden z konarów przypomina literę "S", a jego długość to 20m. Szerokość korony Fabrykanta jest równie spektakularna, osiąga bowiem 30m.

- To jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka miasta – powiedział Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Zwycięzca tegorocznego plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku rośnie przy głównej alei parku im. ks. bp. Michała Klepacza, który powstał pod koniec XIX wieku. Teren ten należał wówczas do fabrykanckiego rodu Richterów. Jego imię, nawiązujące do fabrykanckiej historii Łodzi, a nazwę zaproponował w latach 90. XX wieku biolog, prof. Jan Siciński z Uniwersytetu Łódzkiego.