Choć wyrażenie „revenge travel” może mieć jednoznacznie negatywne skojarzenia, to jednak użytkownicy mediów społecznościowych używają go w zupełnie innym kontekście. Według „CNN” bardziej niż o podróżniczą zemstę chodzi bowiem o… miłość do podróży i szerzej – do życia.  

Reklama

Podróże zemsty, czyli jak cieszyć się życiem

– Zwrot „revenge travel” to modny termin medialny, który powstał w 2021 roku, kiedy świat zaczął się ponownie otwierać po pandemii, a ludzie postanowili nadrobić stracony czas – mówi w rozmowie z CNN Erika Richter, wiceprzewodnicząca Amerykańskiego Stowarzyszenia Doradców Podróżniczych (ASTA).

Zdaniem Richter ludzie używają terminu „podróż zemsty”, by opisać rodzinne spotkania po latach, ponowne odwiedziny ulubionych miejsc z przeszłości, a zwłaszcza kosztowne i ekstrawaganckie wycieczki zagraniczne, które przez ostatnie dwa lata były niemożliwe lub znacznie mniej dostępne. W zjawisku tym chodzi więc bardziej o korzystanie z życia i uświadomienie sobie jego ulotności, niż prawdziwą zemstę.

– To inny sposób, by powiedzieć: „Hej, życie jest krótkie. Chcę zarezerwować tę podróż. Chcę spędzić więcej czasu z rodziną. Chcę bardziej zespolić się z ludzkością i naturą. Chcę odkrywać świat i szukać doświadczeń, dzięki którym czuję, że żyję” – dodaje Richter.

Zjawisko podróżniczej zemsty dodatkowo napędzane jest przez przeniesienie znacznej części życia zawodowego z biur do domów, co motywuje wiele osób, by łączyć pracę z wymarzonymi wakacjami i wykonywać swoje obowiązki np. z hotelu na rajskiej wyspie.

– Ludzie starają się nadrobić stracone wakacje, a skoro teraz można pracować z dowolnego miejsca na świecie, to kto nie chciałby pracować z plaży na Hawajach? – mówił serwisowi „Fortune” Steve Hafner, dyrektor generalny Kayak.

Słowa Hafnera znajdują potwierdzenie w danych. Z badań platformy zajmującej się śledzeniem rezerwacji podróży Expedia wynika, że  ​​w maju 2021 r. z dnia na dzień nastąpił 10-procentowy wzrost ruchu w wyszukiwarkach, jeśli chodzi o zapytania dotyczące zagranicznych wakacji. Stało się to zaledwie tydzień po tym, jak Unia Europejska zatwierdziła stosowanie szczepień wśród nastolatków.

Ankieta przeprowadzona przez Expedię wykazała utrzymanie tego trendu także w roku 2022. 27 proc. respondentów planuje wybrać się w najbliższe wakacje za granicę, z kolei aż 60 proc. badanych chce podróżować lokalnie.