Czy wspólne mieszkanie to najlepszy test dla związku? Zdaniem badaczy im mniej doświadczeń, tym mniej rozwodów

Większość ludzi twierdzi, że mieszkanie z partnerem lub partnerką jeszcze przed ślubem to najlepszy test dla związku, ale badania National Survey of Family Growth otwierają oczy. Wyniki sugerują, że osoby, które nie zdecydowały się na wcześniejsze współdzielenie mieszkania z drugą połówką, stoją w obliczu mniejszego ryzyka rozwodu. Dotyczy to zwłaszcza dwudziestoletnich kobiet.
Jak to jest z tym wspólnym mieszkaniem? Wiele osób – zwłaszcza religijnych – twierdzi, że ten pomysł nie należy ani do najlepszych, ani do moralnych. Z drugiej strony słyszymy, że nie da się sprawdzić trwałości związku bez współdzielenia mieszkania, więc ślub bez tego to szaleństwo - przynajmniej tak twierdzą przedstawiciele pokolenia Z. Wśród wszystkich sprzecznych opinii wysuwa się jeden niepodważalny głos – statystki.
Wspólne mieszkanie przed ślubem a ryzyko rozwodu
W badaniu przeprowadzonym przez National Survey of Family Growth wzięło udział 50 tysięcy kobiet w różnym wieku. Po wnikliwych analizach wykazano, że osoby religijne, które zamieszkały ze swoim partnerem dopiero po ślubie, miały najniższy wskaźnik rozwodów. Co ciekawe, większość z nich mieściła się w przedziale wiekowym 20-30 lat.
Chyba nikogo nie dziwi fakt, że ankietowane, które na co dzień kierują się przykazaniami, mają także najmniejsze skłonności do współżycia przed ślubem. I pod tym względem sprawa wygląda dokładnie tak samo. Brak zbliżenia przed zawarciem małżeństwa równa się mniejsze ryzyko rozwodów. Jednocześnie osoby religijne z założenia są bardziej "wytrwałe" w małżeństwie, więc powinniśmy to wziąć pod uwagę.
Polecamy
Szczęśliwe małżeństwo a statystyka
Według The Wall Street istnieje wiele danych sugerujących, że Amerykanie, którzy współdzielą mieszkanie przed ślubem, są bardziej narażeni na przyszły rozwód. Jednymi z nich są ogólne statystki - wspólne zamieszkanie przed zawarciem małżeństwa zwiększa ryzyko późniejszego rozwodu o 15 proc.
Zdaniem psychologów wyniki badań są ściśle związane z kwestią doświadczenia w związku. Bierze się to z faktu, że kiedy każdy aspekt małżeństwa mamy na wyciągnięcie ręki bez jego zawarcia, staje się ono rzeczywiście jedynie zobowiązującym „papierkiem”.
- Ogólnie uważamy, że posiadanie doświadczenia jest rozsądniejsze przed zawarciem związku małżeńskiego. Ale to, co okazuje się receptą na szczęśliwe życie z partnerem, jest zupełnie odwrotne. Posiadanie większego doświadczenia jest powiązane z mniej szczęśliwym małżeństwem w późniejszym czasie – tłumaczy dla Evie Magazine Galena Rhoades, psycholog na Uniwersytecie w Denver.
Trudno dyskutować ze statystykami, ale wiele osób uważa, że decyzja o zamieszkaniu z partnerem przed ślubem nie zawsze wiąże się z kwestią pożądania czy sprawdzenia związku. Czasami chodzi o czysty pragmatyzm, czyli finanse, które w dzisiejszych czasach trudno zbagatelizować.
Ile par, tyle powodów i racji. A jakie jest wasze zdanie na temat budowania szczęśliwego małżeństwa i wspólnego mieszkania przed ślubem?
Popularne
- 1 Picie tego typu kawy zwiększa ryzyko zawału serca. Naukowcy publikują nowe badania
- 2 CHIŃSKA HERBATA VINTAGE może być lepszą inwestycją niż whisky czy wino. Rośnie zainteresowanie na rynku
- 3 Tesla usunięta z prestiżowego rankingu. Elon Musk był wściekły
- 4 Rosja poważnie myśli o legalizacji bitcoina: "Prędzej czy później takie rozwiązanie zostanie wprowadzone"
- 5 Huggy Wuggy to nie jest słodka maskotka. Psycholodzy ostrzegają rodziców przed popularnym potworkiem z YouTube'a
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Google Maps wprowadza nową "wciągającą" funkcję. "Immersive View" to gratka nie tylko dla podróżników

Davos 2022: Luksusowa rezydencja rosyjskich oligarchów zmieniona na "Dom rosyjskich zbrodni wojennych"

Harry Styles o nagich scenach w filmie "My Policeman": "Czułem się bezbronny"

Policja odzyskała zaginione dzieło Tycjana. Wartość obrazu to 7 mln dolarów
