Kawa a kryzys klimatyczny

Mało kto wyobraża sobie poranek bez filiżanki kawy, ale jednocześnie jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, jak szkodliwe dla środowiska są uprawy tej rośliny. Według danych World Resources Institute, kawa znajduje się wśród siedmiu produktów rolniczych, które w największym stopniu przyczyniają się do procesu deforestacji na świecie.

Reklama

Jednocześnie kawa pozostawia większy ślad węglowy na kilogram surowca niż farmy drobiu, świń i połów ryb, a kawowe odpady wydzielają duże ilości niezwykle szkodliwego metanu podczas procesu rozkładu.

To wszystko, biorąc pod uwagę, że według International Coffee Organisation rocznie sprzedawanych jest 10 mld kilogramów kawy, sprawia, że emisje wynikające z jej produkcji są równe emisjom wydzielanym przez 10 mln samochodów.

Co więcej, podczas parzenia kawy wykorzystywany jest zaledwie 1 proc. wszystkich składników, które znajdują się w jej ziarnach. Reszta jest natomiast marnowana. Duński startup Kaffe Bueno ma jednak i pomysł, i fundusze, by to zmienić.

Kaffe Bueno - pierwsza na świecie biorafineria kawy

– Dzięki naszemu modelowi rafinerii cyrkularnej w Kaffe Bueno jesteśmy w stanie wykorzystać pozostałe 99 proc. zawartości ziaren w najbardziej wartościowy sposób – przekonywał na łamach serwisu „Innovators” Alejandro Franco, dyrektor zarządzający Kaffe Bueno.

Duński startup pod koniec 2021 r. otrzymał 2,5 mln euro dofinansowania ze środków Europejskiego Konsulatu Innowacji przy Komisji Europejskiej na budowę pierwszej na świecie biorafinerii kawy. Firma zamierza zbierać wykorzystane ziarna od komercyjnych biznesów takich jak sieci kawiarni czy fabryki, a następnie dawać im drugie życie w postaci ekologicznych produktów na bazie kawy.

Wśród nich znajdują się np. oleje smakowe czy bezglutenowa mąka, a także kosmetyki m.in. mydło, żel do mycia ciała i włosów oraz olejek nawilżający.

– Fusy kawowe zawierają wiele związków korzystnych dla naszego zdrowia, skóry i dobrego samopoczucia, m.in. nasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty i witaminę E – dodał Franco.

Kaffe Bueno nawiązało także współpracę z duńską siecią hoteli Sinatur Hotel & Konference, w ramach której firma zamierza zbierać zużyte ziarna z placówek sieci, a następnie oddawać je w formie produktów do pielęgnacji poddanych procesowi upcyclingu.

– Od wieków fusy z kawy były uważane za odpady, ale lata badań w Kaffe Bueno pokazują, że kawa w rzeczywistości jest marnowanym zasobem. Udoskonalamy nasz cyrkularny model biznesowy od ponad czterech lat, ponieważ wierzymy, że takie modele są niezbędne w przyszłości, w której ludzie i przyroda muszą nie tylko współistnieć, ale także wzajemnie się pielęgnować – podsumował Franco.