Rekordowy poziom wylesienia Puszczy Amazońskiej

Zapaść ekosystemu to najgorszy scenariusz dla ludzkości, ale biorąc pod uwagę kwestie czysto środowiskowe, może okazać się nieunikniony. W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o postępujących ubytkach w lasach amazońskich. Czy jest jeszcze szansa na zmianę?

Reklama

Badacze z chińskiego Instytutu Fizyki Atmosferycznej wykazali, że postępowe wylesienie lasów amazońskich będzie miało nieodwracalne skutki dla miejscowego obiegu wody. Ubytki w Puszczy Amazońskiej mogą doprowadzić do silnego spadku ilości wody, która wędruje z ziemi do atmosfery.

- Wylesianie napędza ciepłem prądy wznoszące. Gorące i suche powietrze wznosi się w górę, co zmniejsza opadanie wilgoci pochodzącej z tropikalnego Atlantyku – mówi dr XU Xiyan, autorka badania w "Environmental Research".

Według systemu ostrzegania o wylesieniu INPE wycinanie lasów w Amazonii w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 roku wynosiło 430 km kw., czyli obszar 126 razy większy od nowojorskiego Central Parku.

Utrata największego lasu deszczowego na Ziemi zwiększa ryzyko wymierania gatunków na ogromną skalę, co znacznie pogłębiłoby emisję dwutlenku węgla, zmniejszyło lokalne i regionalne opady oraz stwarzało katastrofalne skutki dla różnorodności biologicznej i ludności zależnej od lasów.

- Wzrost ilości wody napływającej z Oceanu Atlantyckiego nie może zrekompensować silnego wysuszenia atmosfery, co wskazuje na zmiany w hydrologicznym systemie Amazonii – dodaje dr XU Xiyan.

Jak uratować Puszczę Amazońską?

To, jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości i całej Ziemi, będzie ściśle związane z samym podejściem do problemu. Jak zauważają badacze – nie wszystko stracone.

Ich zdaniem wyjście z tej trudnej sytuacji opiera się przede wszystkim na wdrożeniu ścisłych działań zapobiegawczych, w tym ochronę i dalszą odbudowę lasów.

- Nasza nowa analiza danych empirycznych przynosi dodatkowe powody do troski o odporność amazońskiego lasu, szczególnie w niedalekiej przyszłości - mówi Tim Lenton, dyrektor Global Systems Institute.

Nieustannie prowadzone obserwacje badawcze wykazują, że wysuszenie na północy lasów amazońskich dopiero się rozpoczęło. To dla nas dobra wiadomość, ponieważ stwarza dla ludzkości lukę czasową do podjęcia odpowiednich działań.

- Prowadzona na dużą skalę ochrona i odbudowa lasu nadal wydają się obiecujące i dają możliwość odwrócenia trendu wysuszania oraz zapaści ekosystemu- mówi dr JIA Gensuo.