Czy planeta Ziemia potrafi myśleć? Ciekawa teoria „planetarnej inteligencji”

Skoro Ziemia „żyje”, to czy może mieć też swoją własną świadomość? Astrobiologowie w jednym z eksperymentów myślowych zbadali tę teorię i okazuje się, że koncepcja tzw. „planetarnej inteligencji” może być prawdziwa. O co dokładnie w niej chodzi i jakie znaczenie może mieć to dla ludzkości?
Czy planeta Ziemia potrafi myśleć?
Astrobiologowie z Uniwersytetu w Cambridge przeprowadzili eksperyment myślowy, w którym zbadali koncepcję inteligencji jako zjawiska o „planetarnej skali”. Według ich teorii Ziemia jako planeta tętniąca życiem w różnych formach może także sama w sobie dysponować pewną formą świadomości.
I choć koncepcja „planetarnej inteligencji” wydaje się być wytworem umysłów grupy scenarzystów filmów science fiction, to jednak naukowcy z Cambridge podeszli do niej na serio, a wyniki swoich obserwacji opublikowali na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „International Journal of Astrobiology”.
Polecamy
Inteligencja planetarna - o co w tym chodzi
– Tradycyjnie inteligencja uznawana jest za cechę jednostek. Jest jednak także znana jako cecha zbiorowości. W naszym badaniu poszerzamy ideę kolektywnej świadomości i rozciągamy ją do skali planetarnej – piszą naukowcy we wstępie do swojego eksperymentu.
– W badaniu rozważamy sposoby, w jakie pojawienie się inteligencji technologicznej może reprezentować rodzaj zmiany o skali planetarnej, a zatem może być postrzegane nie jako coś, co dzieje się NA planecie, ale coś, CO DZIEJE SIĘ PLANECIE, podobnie jak niektóre modele sugerują, że pochodzenie samego życia było zjawiskiem planetarnym – dodają badacze.
Ich zdaniem dowodem na własną świadomość naszej planety są m.in. kanały komunikacji, za pomocą których mogą porozumiewać się między sobą grzyby lub rośliny w lasach. Ich istnienie świadczyłoby o tym, że natura dysponuje niedostrzegalną siecią komunikacyjną o olbrzymiej skali, a co za tym idzie – formą inteligencji, dzięki której mogłaby zmieniać warunki panujące na całym globie.
W tym kontekście nie chodzi jednak o inteligencję, którą dysponują ludzie, a raczej o formę ogólnej percepcji oraz świadomości powiązań między organizmami zamieszkującymi Ziemię lub inne planety, o ile gdziekolwiek we wszechświecie występują inne formy życia. Chodzi więc o naturalną relację, która wytwarza się między planetą a organizmami ją zamieszkującymi.
Oznacza to, że biosfera, czyli całościowy system powiązań między wszystkimi formami życia, może fizycznie wpływać na inne systemy: atmosferę (powietrze), kriosferę (lodowce), hydrosferę (wodę) i litosferę (ziemię). Na Ziemi organizmami, które najbardziej ingerują – głównie negatywnie – w powyższe sfery, są natomiast ludzie.
Polecamy
Inteligencja planetarna jako sposób na walkę z kryzysem klimatycznym
Naukowcy definiują prawdziwą „inteligencję planetarną” jako punkt, w którym wszystkie żywe organizmy na planecie współpracują w celu osiągnięcia wspólnej korzyści dla całego systemu. Wiązałoby się to z działaniami, które identyfikują i zapobiegają negatywnym zmianom na planecie, takim jak gwałtowne zmiany klimatu.
– Zakładamy, że tylko cywilizacje, które nie doprowadziły do własnego upadku, osiągnęły poziom prawdziwej „planetarnej inteligencji” – powiedział w oświadczeniu prof. Adam Frank z Uniwersytetu w Rochester.
Zdaniem badacza uzyskanie przez ludzkość pełnej świadomości powiązań między organizmami na Ziemi może pomóc rozwiązać kryzys klimatyczny i w przyszłości być może doprowadzić do odnalezienia życia poza Ziemią.
Popularne
- 1 Dlaczego starożytni Egipcjanie uprawiali arbuzy? Odpowiedź może Was zaskoczyć
- 2 Jak zrobić prawdziwe francuskie croissanty? Ważny jest "test szyby"
- 3 Jeff Bezos po cichu i pod osłoną nocy odholował swój superjacht. Koniec afery z rozbiórką zabytkowego mostu w Rotterdamie
- 4 Bułgarski cud motoryzacji. Nowy Alieno Unum ma zawstydzić konkurencję. Prędkość do 600 km/h!
- 5 Ten supersamochód jest zrobiony z… drewna. I rozpędza się do prawie 400 km/h!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Porsche odzyskało rekord aut elektrycznych na Nürburgringu. Taycan Turbo S pobił Teslę o ponad 2 sekundy!

Balenciaga sprzedaje najdroższy worek na śmieci we wszechświecie. „Trash Pouch” kosztuje… 1800 dolarów

Ceny oleju szybują. Oliwa też będzie drożna. Wszystko przez falę upałów w Europie

Gdańsk zatrudnił stado owiec do "koszenia" trawy. Można je podglądać w social mediach
