Napar z sałaty na lepszy sen

TikTok przejął kontrolę nad światem. Aplikacja, która docelowo została stworzona jako narzędzie do przesyłania krótkich, zabawnych filmików, stała się dla niektórych encyklopedią life hacków. Jednym z nich jest na przykład ciekawa metoda na bezsenność, która zakłada użycie… sałaty

Reklama

Każdy, kto kiedykolwiek borykał się z bezsennością, wie, że pojawienie się jakiejkolwiek pigułki, syropu czy aplikacji, która mogłaby zniwelować ten problem, jest na wagę złota. Napar z melisy, metoda naszych babć, czyli ciepłe mleko, a może metoda US Army - w internecie i w social mediach znajdziecie wiele sposobów na szybki sen. 

Jednak zdaniem niektórych tiktokerów nie ma nic lepszego, niż napar z... sałaty rzymskiej! I choć cała koncepcja brzmi nieco absurdalnie, w rzeczywistości wcale nie musi mijać się z prawdą.

- Myślałem, że właściwości sałaty rzymskiej to zwykłe oszustwo, ale ten napar naprawdę mnie znokautował – pisze jeden z twórców na TikToku.

Czy napar z sałaty działa na bezsenność? 

Według badań opublikowanych w Biological and Pharmaceutical Bulletin, liście sałaty zawierają laktucynę oraz laktucykrynę, które uważa się za substancje poprawiające jakość snu.

Czy to oznacza, że napar z liści sałaty naprawdę może pomóc nam w walce z bezsennością?

 

Nie istnieją żadne oficjalne badania, które potwierdziłyby, że napar z liści sałaty rzymskiej mógłby mieć rzeczywisty wpływ na jakość snu.

Nie oznacza to jednak, że tiktokowy trik jest bezsensowny. Naukowcy po prostu nigdy nie badali sałatowego naparu. 

Jak przygotować napar z sałaty? 

By zrobić sałatowy napar, wystarczy zalać dobrze umyte liście sałaty wrzątkiem i odczekać kilka minut. Jeśli smak naparu jest dla nas trudny do przełknięcia, warto dodać do niego herbatę z mięty czy melisy. 

Zanim jednak zastosujemy napar z sałaty, przyjrzyjmy się własnej higienie snu i na tej podstawie zbadajmy problem. Wiecie, że jednym z najczęstszych powodów trudności w zasypianiu jest niebieskie światło naszych smartfonów?