Kosmos. Za 25 lat odkryjemy istnienie obcych?

Szwajcarski naukowiec dr Sascha Quanz uważa, że teorie o istnieniu obcych cywilizacji  za 25 lat staną się rzeczywistością. Zauważa on, że obecnie znamy pięć tysięcy egzoplanet, a każdego dnia odkrywane są kolejne. Do życia natomiast nadają się dziesiątki spośród nich. Wnioski?

Reklama

Istnieje wiele egzoplanet, które wciąż czekają na odkrycie. Biorąc pod uwagę to, że według astronomów każda z ponad stu miliardów gwiazd w galaktyce Drogi Mlecznej ma co najmniej jedną planetę towarzyszącą, możemy wywnioskować, że ​​istnieje ogromna liczba egzoplanet przypominających Ziemię.

Co więcej, prawdopodobnie znajdują się one w na tyle dobrej odległości od swoich gwiazd macierzystych, aby zapewnić warunki do życia, m.in. obecność wody w stanie ciekłym.

Niedawno cały świat oszalał na punkcie zdjęć z Teleskopu Jamesa Webba - już one były uważane za ogromny fenomen w kwestii odkrywania niesamowitych zakamarków kosmosu. Dr Sascha Quanz zaważa jednak, że wspomniany teleskop nie szuka planet czy śladów życia w galaktyce, ale bada odległe gwiazdyJak zatem dotrzeć do tzw. „zielonych ludzików”?

Jak dotrzeć do cywilizacji pozaziemskich?

Dr Sascha Quanz prowadzi obecnie dwa projekty, które mogą przybliżyć ludzkość do odpowiedzi na wielkie pytania dotyczące życia we wszechświecie.

Pierwszy z nich to nowy dodatek do Extremely Large Telescope, budowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Jego głównym celem będzie umożliwienie wglądu w naszą galaktykę i potencjalne życie w niej zagnieżdżone.

Druga misja - Large Interferometer for Exoplanets (LIFE) - także ma poczynić kolejne milowe kroki w poszukiwaniu życia poza Ziemią. LIFE nie otrzymał jednak jeszcze pomocy finansowej ani zgody Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Dr Sascha Quanz uważa natomiast,  że projekt odegra dużą rolę w rozwiązaniu zagadki dotyczącego tego, czy istnieje życie w galaktykach poza Ziemią. Ten szczególny teleskop będzie poszukiwał na odległych egzoplanetach cząsteczek, które mogłyby zostać stworzone przez formy życia.

- 25 lat to ambitny okres, ale  nie jest „nierealistyczny”. Powiedziałbym nawet, że jest bardzo prawdopodobny - mówi dr Sascha Quanz dla "Space". 

 My już mamy gęsią skórkę.... A co wy o tym myślicie?