Czy hotele 7-gwiazdkowe istnieją naprawdę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Oficjalnie największa ilość gwiazdek, którą może zdobyć hotel jest pięć. Z biegiem lat jednak, kiedy na świecie zaczęły pojawiać się obiekty opływające w luksus i oferujące swoim gościom jeszcze większy komfort niż "przeciętny" 5-gwiazdkowy hotel, trudno było stawiać je na tej samej półce. Aby podkreślić wyjątkową jakość tych miejsc określa się je mianem 7-gwiazdkowych, jednak nie jest to oficjalna nomenklatura.

Reklama

Hotel 7-gwiazdkowy. Skąd wzięło się to określenie?

Wszystko zaczęło się w 1999 roku na otwarciu imponującego obiektu Burj Al Arab Jumeirah. Jeden z dziennikarzy obecny na tym wydarzeniu był tak zachwycony pretensjonalną bryłą budynku i luksusem, którym opływały wnętrza, że określił go hotelem 7-gwiazdkowym. W ten sposób podkreślił, że obiekt, który stał się symbolem Dubaju oferuje znacznie więcej niż 5-gwiazdkowe hotele.

Określenie szybko zostało podłapane i jest dość często stosowane. Na świecie pojawia się coraz więcej obiektów zapewniających swoim gościom wybitny komfort, więc może nadejdzie moment, kiedy branża hotelarska poszerzy swoją oficjalną maksymalną ilość gwiazdek.

Co oferuje hotel 7-gwiazdkowy?

Trzeba przyznać, że hotele 7-gwiazdkowe redefiniują pojęcie luksusu. Podczas gdy obiekty 5-gwiazdkowe tradycyjnie oferują najwyższe standardy, jeśli chodzi o komfort pokoju, jakość restauracji i inne udogodnienia, takie jak baseny, spa lub siłownie oraz różne usługi dodatkowe, hotel 7-gwiazdkowy wykracza daleko poza to.

Oznacza to restauracje uhonorowane gwiazdkami Michelin, światowej jakości spersonalizowane udogodnienia, zdumiewającą przyrodę, wyjątkowo zaprojektowane i umeblowane apartamenty, niezwykle przestronne pokoje, prywatne baseny. Często są tam lądowiska dla prywatnych odrzutowców czy helikopterów - takie znajduje się na dachu wcześniej wspomnianego Burj Al Arab.

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że ten ponadprzeciętny luksus kosztuje. Cena noclegu w takich hotelach często osiąga kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

 

Które hotele uznaje się za 7-gwiazdkowe?

Burj Al Arab – Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zaczniemy od wymienianego tu kilkakrotnie symbolu Dubaju i pioniera tej kategorii. Burj Al Arab to nie tylko zachwycająca bryła budynku w kształcie żagla o imponującej wysokości 321 metrów. Obiekt został wybudowany na sztucznej wyspie w Zatoce Perskiej, oddalonej o 280 m od brzegu i połączonej z nim prywatnym mostem. Wnętrze Burj Al Arab zostało zaprojektowane z równie  dużym rozmachem - niektóre apartamenty mają złote elementy i wykończenia.  Hotel dysponuje jedną z największych na świecie flot Rolls-Royces z szoferem - oczywiście do dyspozycji gości. Obiekt oferuje także transfer helikopterem. 

Galleria VIK Milano – Mediolan, Włochy

Hotel mieści się w samym centrum Mediolanu, w słynnej galerii Vittorio Emanuele, która jest architektonicznym dziełem sztuki i słynie z najlepszych światowych butików. To miejsce, w którym sztuka, piękno i design grają pierwsze skrzypce. 

Apartamenty są równie zachwycające i oddające atmosferę całego obiektu. Wnętrza ozdobione są pięknymi freskami, a podłogi wyłożone unikatową mozaiką.

Galleria VIK Milano / materiały prasowe Galleria VIK Milano / materiały prasowe

Laucala Island – Fidżi

Jeśli wakacyjny raj istnieje, to jest on właśnie tam. Laucala Island znajduje się jednej z najdroższych tropikalnych wysp. Obiekt składa się z 25 prywatnych willi, których ceny sięgają 45 tys. dolarów. Goście mogą tu nie tylko nurkować w turkusowej wodzie przy prywatnej plaży, lecz także mają do dyspozycji prywatnego kierowcę i kucharza. W hotelu zatrudnione są także nianie, które otoczą opieką maluchy, podczas gdy rodzice chcą skorzystać z czasu tylko dla siebie. Mówiąc o Lucala Island trzeba wspomnieć o basenach bez krawędzi z zapierającymi dech w piersiach widokami.

Inne hotele, które cieszą się mianem 7-gwiazdkowych to:

  • Hotel Plaza Athenee w Paryżu,
  • Taj Falaknuma Palace – Hyderabad, Indie,
  • Oberoi Rajvilas Hotel – Jaipur, Indie,
  • Signiel Seoul – Seul, Korea Południowa,
  • Hotel Pangu - Pekin, Chiny,
  • Emirates Palace – Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie