Egipt: Tajemnicze znaki zodiaku w świątyni Chnuma

W Egipcie w mieście Esna trwają prace konserwatorskie w świątyni Chnuma, który od V dynastii był łączony z bóstwem Słońca (Ra). Budowla ta słynie z zachwycającej architektury, rzeźb i malowideł, które zdobią jej wnętrza. Co ciekawe, świątynia była kilkakrotnie przebudowywana wraz ze zmianami wpływów i wówczas pojawiały się tam nowe reliefy i ozdoby.

Reklama

Archeolodzy przekonali się właśnie, że to miejsce skrywa jeszcze wiele tajemnic pod gruzami i pyłem. Podczas kolejnych prac konserwatorskich naukowcy odkryli malowidła i reliefy przedstawiające niektóre planety i znaki zodiaku. 

Znaki zodiaku w kulturze egipskiej 

Na odkrytych obrazach można rozpoznać kilka planet takich, jak Mars, Jowisz i Saturn a także konstelacje, które w starożytności służyły do pomiaru czasu. Naukowców jednak najbardziej zastanawiają znaki zodiaku, które w świątyniach egipskich występowały niezwykle rzadko.

- Najbardziej intrygujący wydaje się fakt przedstawienia znaków zodiaku. To bardzo rzadka symbolika w egipskich świątyniach. Sam zodiak jest częścią astrologii babilońskiej i nie pojawiał się tak często w Egipcie aż do czasów ptolemejskich – powiedział  uczestniczący w najnowszych badaniach Christian Leitz, dyrektor Departamentu Egiptologii na Uniwersytecie w Tybindze.

Archeolodzy podkreślają, że system 12 znaków zodiaku, powstał na podstawie konstelacji i obserwacji nieba, pojawił się dopiero w okresie hellenistycznym. Tymi symbolami zazwyczaj dekorowano grobowce i sarkofagi.

- W świątyniach egipskich tego rodzaju dekoracje występowały niezwykle rzadko - zaznacza Christian Leitz.

Egipska Świątynia Chnuma i malowidła z czasów rzymskich

Planety i znaki zodiaku to nie jedyne symbole, które zaskoczyły archeologów. Odnaleźli oni tam także malowidła pochodzące z czasów rzymskich, przedstawiające wizerunki różnych stworzeń, w tym m.in. węża z głową barana oraz ptaka z głową krokodyla i ogonem węża.

 

Ponadto znajdowały się tam także obrazy dwóch bogiń Nechbet i Uadżet. Pierwsza przedstawiona jest jako sęp z rozpostartymi skrzydłami, druga natomiast przypomina kobrę.

Malowidła w świątyni Chnuma / fot. University of Tübingen Malowidła w świątyni Chnuma / fot. University of Tübingen

Na oczyszczonych ścianach ukazały się także inskrypcje greckie wykonane czerwoną farbą. Naukowcy szacują, że powstały one podczas panowania rzymskiego cesarza Domicjana, który rządził od 14 września 81 r. do 18 września 96 roku n.e. Z napisu udało się wyczytać dzień i miesiąc, który najprawdopodobniej był datą ukończenia budowli świątyni.

 

Świątynia Chnuma w Eśnie - piękno starożytnej architektury

Esna położona jest około 60 km na południe od Luksoru i nie jest tak często odwiedzana przez turystów, a szkoda. Znajduje się tam wyjątkowy zabytek, mianowicie wspominana tutaj świątynia Chnuma, o której mówi się, że jest idealnym przykładem starożytnej egipskiej architektury świątynnej

Co prawda pozostał po niej tylko przedsionek (tzw. proanos), ale jest on kompletny. Uchował się najprawdopodobniej dzięki temu, że znajduje się w centrum miasta i nie został wykorzystany jako kamieniołom materiałów budowlanych.

We wnętrzu, które pozostało znajduje się sala hypostylowa o 18 kolumnach, które pokryte są wieloma starożytnymi inskrypcjami, malowidłami i reliefami. Jednym z zachowanych tekstów jest "Hymn stworzenia", który opowiada o Chnumie jako Stwórcy wszechrzeczy.