Czinger 21C to prawdopodobnie jeden z najszybszych samochodów świata, o którym prawie na pewno nie słyszeliście. Marka została założona przez amerykańskiego przedsiębiorcę i konstruktora Kevina Czingera, który za cel postawił sobie zbudować jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów na świecie z wykorzystaniem cyfrowych technik projektowania.

Reklama

Czinger 21C – specyfikacje

Czinger 21C, rzut z góry/fot. Czinger Czinger 21C, rzut z góry/fot. Czinger

Prototyp oznaczony nazwą 21C jest pierwszym wcieleniem śmiałej wizji Czingera. Bolid wyposażony jest w podwójnie turbodoładowany silnik V8 o pojemności 2,9 litra wspomagany silnikami elektrycznymi na każdym przednim kole i dwoma małymi akumulatorami pochodzącymi z Formuły 1. Jednostka ta łącznie rozwija oszałamiające 1250 koni mechanicznych. Jednocześnie auto waży zaledwie 1240 kg, dzięki czemu jego stosunek mocy do masy wynosi 1:1. Firma chwali się, że jest to najlepszy stosunek mocy do masy wśród wszystkich produkcyjnych aut na świecie.

To oczywiście musi przekładać się na wręcz nieprawdopodobne osiągi auta. Czinger 21C od zera do 100 km/h rozpędza się w 1,9 sekundy, od zera do 300 km/h – w 8,1 sekundy, a od zera do 400 km/h – w 21,3 sekundy. Jego prędkość maksymalna to z kolei oszałamiające 452 km/h! Bolid będzie dostosowany do ruchu ulicznego w Ameryce Północnej i Europie, a Czinger planuje wyprodukować jedynie 80 egzemplarzy. Każdy z nich będzie wart ok. 2 mln dolarów.

 

Czinger 21C – bolid wydrukowany w 3D

Czinger 21C, tył auta/fot. Czinger Czinger 21C, tył auta/fot. Czinger

Samochód legitymuje się tak niesamowitymi osiągami w głównej mierze dzięki najnowocześniejszym technologiom konstrukcyjnym. Większość części drukowana jest w 3D z wykorzystaniem zautomatyzowanego oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji. Szczegóły nie są jednak w pełni znane, ponieważ cały proces produkcyjny objęty jest tajemnicą.

Wiadomo jednak, że wiele systemów lub rozwiązań na pokładzie Czingera 21C pochodzi z około 500 nowych wniosków patentowych, które firma złożyła w ostatnich latach. 130 z nich zostało już oficjalnie uznanych. Sam Kevin Czinger zdradza też, że jego firma działa w oparciu o model Lockheed Skunkworks, amerykańskiego przedsiębiorstwa lotniczego, które odpowiada za budowę najszybszego samolotu kiedykolwiek wprowadzonego do służby w siłach powietrznych – SR-71 Blackbird.  

Pierwsze auta marki Czinger zostaną dostarczone do klientów najprawdopodobniej na początku 2023 roku.