Czechy. Starożytny rondel z epoki kamienia

We wrześniu 2022 roku w Czechach archeologom udało się dotrzeć do tajemniczej struktury, która swoim kształtem przypominała krąg. Odkrycie było dosyć przełomowe, bowiem zdaniem badaczy znalezisko może liczyć nawet siedem tysięcy lat, co oznacza, że jest starsze niż egipskiepiramidy!

Reklama

Struktura odnaleziona w  Vinor niedaleko Pragi ma 55 m średnicy i otoczona jest drewnianą palisadą. Archeolodzy dotarli także do fragmentów ceramiki, kości zwierząt i kamiennych narzędzi, które mogłyby wskazywać na to, że zamieszkiwała ją społeczność żyjąca w epoce ceramiki kreskowanej.

I rzeczywiście, ta teoria wydaje się trafna. O archeologicznej wartości Vinor słyszy się już od lat 80. ubiegłego wieku, a tworzenie niewielkich osad wiosek podobnych do odnalezionej, było typowe na dzisiejszych terenach Niemiec i Czech. 

Rondel – najstarszy zabytek architektury

Do tej pory nie zdefiniowano jeszcze, jaki był główny cel budowania tego typu konstrukcji, mimo że mają już swoją nazwę – rondle.

- Jedna z teorii mówi, że struktura ta mogła być wykorzystywana jako centrum handlowe czy centrum wymiany. Istnieje także prawdopodobieństwo, że był to ośrodek jakiegoś kultu religijnego, gdzie odbywały się obrzędy przejścia lub rytuały powiązane z okresem, w którym się odbywał – mówi w oświadczeniu prasowym Miroslav Kraus, archeolog prowadzący wykopaliska w Vinorze.

Wszystko wskazuje jednak na to, że rondle pochodzą jeszcze z epoki neolitu, czyli 5200-1900 roku przed naszą erą. Do tej pory w Europie Środkowej znaleziono dwanaście struktur, które pasowałyby do charakterystyki takich konstrukcji. Niektóre znajdują się w Polsce.

 

Rondle - zabytki w Polsce starsze niż piramidy?

W 1997 roku niemiecki archeolog Otto Braasch dostrzegł podczas lotu samolotem dwa rondle na terenie województwa lubelskiego. Znajdują się one w miejscowościach Bodzów oraz Rąpice.

Prawie dziesięć lat później natomiast, bo w 2008 roku, prof. Wojciech Rączkowski – także podczas lotu – wypatrzył kolejny rondel na ziemiach polskich. Tym razem w Wenecji, czyli nieopodal Biskupina.

W ostatnich latach dokonano czterech kolejnych odkryć. Rondle zostały wypatrzone w Nowym Objezierzu, Dzemlikowicach, Łysomicach i Tylicach.