Ferrari na służbie 

Drogowi przestępcy w Czechach powinni mieć się na baczności. Tamtejsi mundurowi w jednej z policyjnych akcji skonfiskowali Ferrari 458 Italia i właśnie dodali je do floty swoich radiowozów.

Reklama

Włoski supersamochód posiada 4,4-litrowy silnik V8 rozwijający moc ponad 550 koni mechanicznych. Dzięki temu auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w 3,4 sekundy i rozwija prędkość maksymalną rzędu 326 km/h. Jako radiowóz posłuży natomiast do akcji specjalnych czeskich służb.

Informacja na ten temat pojawiła się m.in. na Twitterze krajowej policji.

Ferrari 458 Italia - czeski radiowóz do zadań specjalnych

W planach auto ma zostać wykorzystane przede wszystkim jako narzędzie do rozbijania nielegalnych wyścigów drogowych oraz ścigania przestępców w skradzionych pojazdach. Samochód będzie wykorzystywany także jako wóz do nadzoru specjalnego na autostradach, a za jego kierownicą zasiądą jedynie odpowiednio przeszkoleni funkcjonariusze.

Jak podkreśla czeska policja, w wielu przypadkach standardowe radiowozy nie są w stanie nadążyć za szybkimi autami piratów drogowych. Dlatego też drogówka pokłada duże nadzieje w swoim nowym radiowozie.

– Pojazd będzie używany w jednostce ogólnokrajowej i liczymy na jego zastosowanie przeciwko najbardziej agresywnym kierowcom na czeskich drogach. Zakres zadań, jakie będzie wykonywał pojazd, jest naprawdę szeroki – powiedział w oświadczeniu prasowym Jiří Zlý, dyrektor departamentu drogowego czeskiej policji.

Koszt przerobienia Ferrari na radiowóz – tj. przemalowania go i oklejenia policyjnymi emblematami –  wyniósł 12 tys. euro. Jest to równowartość kwoty zakupu standardowego policyjnego auta marki Skoda. Co ciekawe, Ferrari nie jest jedynym tak kosztownym pojazdem, który skonfiskowała czeska policja.

Luksusowe auta w Czechach a policja

Tylko w ubiegłym roku czescy mundurowi przejęli prawie 900 różnych samochodów. Zdecydowana większość z nich została następnie sprzedana, a dochód przeznaczony na pokrycie szkód wyrządzonych przez sprawcę.

Niektóre auta – tak jak m.in. Ferrari 458 Italia – przechowywane są jednak do celów służbowych. W komunikacie prasowym na swojej stronie internetowej czeska policja informuje, że setki skonfiskowanych pojazdów, które pochodzą z działalności przestępczej, są później wykorzystywane do zwalczania innej nielegalnej działalności. W większości przypadków nie są to jednak tak luksusowe auta jak Ferrari.

– Jeśli miałbym wymienić jedną z czynności, w których odnosimy znaczące sukcesy w korzystaniu z naszych ustawowych uprawnień, to musiałbym wspomnieć o zabezpieczaniu majątku pochodzącego z działalności przestępczej. Tylko w ubiegłym roku zabezpieczyliśmy w ten sposób aktywa o wartości około 7 miliardów czeskich koron i jestem przekonany, że w przyszłości będziemy równie skuteczni – podsumował zastępca komendanta głównego czeskiej policji gen. Tomáš Kubík.