Praca zdalna w Czechach? Teraz to możliwe!

Pracujecie zdalnie? A może chcielibyście się przeprowadzić do Czech? Nasi sąsiedzi wprowadzili właśnie wizy dla cyfrowych nomadów. To coraz bardziej popularny trend w czasach, kiedy wiele zawodów można wykonywać z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem komputera. Taka wiza jest dokumentem, który poświadcza wasz status pracownika i pozwala na długi pobyt w danym kraju.

Reklama

Coraz więcej zawodów można dziś wykonywać z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem komputera / Unsplash Coraz więcej zawodów można dziś wykonywać z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem komputera / Unsplash

W przypadku Czech nieważne skąd jesteście, bo wnioski są przyjmowane od osób z całego świata bez żadnych limitów. Limity są niestety inne. Chociaż z reguły kraje oferujące tego typu wizy są otwarte dla osób wykonujących pracę w każdym zawodzie, Czechy przyjmują tylko wykwalifikowanych specjalistów z branży IT. Powód? Nasi sąsiedzi chcą w ten sposób poniekąd uzupełnić niedobór pracowników z tej branży.

Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dokument? Musicie pracować w zagranicznej firmie, która zatrudnia minimum 50 pracowników. Jeśli pracujecie jako freelancerzy, będzie to wymagało dodatkowych formalności.

Wiza dla cyfrowych nomadów w czechach: Ile kosztuje i jakie są warunki?

Aby zakwalifikować się do programu, należy posiadać też wykształcenie wyższe z zakresu nauki, technologii, inżynierii lub matematyki albo trzyletnie doświadczenie zawodowe w branży IT. Chętni muszą także zarabiać 50 procent więcej do średniego czeskiego wynagrodzenia brutto, czyli minimum 60 530 czeskich koron (około 11 200 złotych brutto).

Jeśli macie rodzinę to wasi najbliżsi mogą złożyć formularz zgłoszeniowy razem z wami, ale nie daje im to prawa do pracy.

Czeska Praga (i nie tylko!) zaprasza cyfrowych nomadów / Unsplash Czeska Praga (i nie tylko!) zaprasza cyfrowych nomadów / Unsplash

Koszt takiej wizy nie jest wysoki, bo wynosi on 2 500 koron czeskich (ok. 465 złotych) za rok.

Wydaje się to wszystko skomplikowane, ale dla pracy zdalnej przy česnekovej polévce i (oczywiście bezalkoholowym) světlým ležáku… chyba warto!

Jeśli jednak nie siedzicie w branży informatycznej, a interesuje was temat wizy dla cyfrowych nomadów, koniecznie pomyślcie o Hiszpanii i Portugalii, które nie mają żadnych wymogów co do branży.