Curaçao to terytorium zależne od Holandii. Leży u wybrzeży Wenezueli w archipelagu Małych Antyli, a stolice stanowi miasto Willemstad, nazywane małym Amsterdamem. Największym bogactwem wyspy są przede wszystkim rajskie plaże, ale co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu?

Reklama

Curacao - trochę historii…

Wyspa Curaçao pierwotnie zamieszkana była przez plemię indiańskie - Awaraków. Europejczycy dowiedzieli się o istnieniu wyspy w 1499 roku, kiedy dotarła tu hiszpańska eskapada pod dowództwem Alonso de Ojeda, a w  XVII wieku Curaçao weszło w posiadanie Holandii. Holendrzy założyli na wyspie miasto - Willemstad, które do dziś pełni funkcję stolicy i stanowi ważny ośrodek handlowy.

Curaçao na przestrzeni wieków należało także do innych państw kolonizatorskich - Francji i Wielkiej Brytanii, ale ostatecznie powróciło pod kierownictwo Królestwa Niderlandów. Teraz wyspa stanowi terytorium autonomiczne Holandii o specjalnym statusie.

Willemstad - stolica Curacao / Shutterstock Willemstad - stolica Curacao / Shutterstock


Curaçao - kiedy najlepiej na wakacje? Pogoda

Wyspa leży w południowej części Morza Karaibskiego i dzieli ją zaledwie 60 km od wybrzeża Wenezueli. Powierzchnia całkowita Curaçao to 444 km², a liczba ludności w 2019 roku wynosiła 158 665 osób. Jest to miejsce o tropikalnym klimacie, gdzie wysokie temperatury utrzymują się właściwie przez cały rok.

Do najcieplejszych miesięcy Curaçao zaliczyć można zdecydowanie wrzesień i październik. To właśnie wtedy średnia temperatura wynosi 28 stopni Celsjusza. Jeśli mowa o najbardziej słonecznym miesiącu na tej karaibskiej wyspie, konkurencję na łopatki rozkłada czerwiec. W tym czasie można spodziewać się 13 godzin słonecznych w ciągu doby. Jeśli jednak nie możecie pozwolić sobie na wyjazd w czerwcu, wrześniu czy październiku, pamiętajcie, że ciepłe warunki na tej wyspie panują przez cały rok. Najniższa średnia temperatura w tym kraju to 25 stopni Celsjusza utrzymująca się od grudnia do kwietnia.

Rajskie wakacje - Curacao / Shutterstock Rajskie wakacje - Curacao / Shutterstock

Curaçao – atrakcje, które warto zobaczyć

Punktem obowiązkowym podczas wycieczki na Curaçao jest zwiedzenie stolicy tej wyspy - Willemstad. Miasto zachwyca swoją architekturą, starym miastem i portem morskim. Ze względu na ciekawą historię zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak Willemstad to nie tylko historia. Miłośnicy nurkowania na pewno się tu odnajdą. W mieście można też zaznać trochę hazardu za sprawą kilku kasyn.

Odwiedzając stolicę, koniecznie trzeba zobaczyć Most Królowej Juliany (Queen Juliana Bridge) - czyli czteropasmowy most drogowy nad zatoką św. Anny. Jest to jeden z najwyższych mostów na świecie.

Na wyspie Curacao znajdziemy również Park Narodowy Christoffel, gdzie największą popularnością cieszą się malowidła rdzennych mieszkańców, zachowane na ścianie jaskini. A jeśli już mowa o jaskiniach, to kolejną atrakcją wartą uwagi może okazać się także Jaskinia Hato, która stanowi dom dla grupy nietoperzy.

Rajskie wakacje - Curacao / Shutterstock Rajskie wakacje - Curacao / Shutterstock

Curacao - kuchnia regionalna

Podróże w nowe miejsca, to również odkrywanie nowych smaków. Na Curaçao jedną z najpopularniejszych potraw jest Karni Stobá, czyli gulasz przygotowywany najczęściej na bazie koźliny lub wołowiny. Podawany jest również z mięsem z iguany czy kapustą. Kluczem do przygotowania tej potrawy jest długotrwały proces marynowania składników a następnie proces duszenia.

Wyspa słynie też z likieru o nazwie Curaçao. Alkohol produkowany jest ze skórek pomarańczy uprawianych na wyspie.

Curacao – loty na Karaiby

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów na tę karaibską wyspę. Wybierając się na Curaçao, trzeba więc liczyć się z przesiadką w Amsterdamie lub Paryżu. Koszt biletów lotniczych w obie strony waha się między 5500 zł a 24500 zł. Wszystko zależy od linii lotniczych, które wybierzemy, a także czasu który jesteśmy w stanie przeznaczyć na podróż. Najszybsze, a zarazem najdroższe, połączenie zajmie nam ponad 16 godzin. Wybierając najtańszą opcję, w podróży spędzimy ponad 30 godzin.

Curacao - rajskie wakacje na Karaibach / Shutterstock Curacao - rajskie wakacje na Karaibach / Shutterstock

Curaçao – luksusowe hotele

Wyspa oferuje wypoczynek w takich hotelach jak pięciogwiazdkowy Curaçao Marriott Beach Resort, Mangrove Beach Corendon Curacao, Dream Curacao Resort Spa&Casino czy The Royal Sea Aquarium Resort - wszystkie znajdują się w stolicy wyspy. Na Curaçao znajdziemy też wiele czterogwiazdkowych resortów. Wiele z nich oferuje dostęp do prywatnej plaży, basenu, strefy fitness czy pola golfowego.

Curaçao - co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Podróż do tego kraju nie uda się bez posiadania ważnego paszportu. Wybierając się za ocean, warto również zaszczepić się przeciwko WZW A, WZW B, durowi brzusznemu, błonicy, tężcowi oraz polio. Wyspa - mimo, że wchodzi w skład Królestwa Niderlandów, nie posługuje się euro. Walutą obowiązującą na Curaçao jest Gulden Antyli Holenderskich. Na wycieczkę do Curaçao dobrze jest zaopatrzyć się w krem z filtrem UV, nakrycie głowy a także środki przeciw komarom. Te ostatnie to jedne z niewielu „skutków ubocznych” wakacji na tej rajskiej, karaibskiej wyspie.