Klasyki motoryzacji w Nicei na Concourse d’Elegance

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Concourse d’Elegance zatytułowanej „Les Legendes de Nice” była Sztuka. Konkurs odbył się 22 kwietnia 2023, gromadząc tłumy fanów klasycznej motoryzacji. 

Reklama

Już kilka aut zaprezentowanych jeszcze przed rozpoczęciem imprezy zapowiadało niezwykłą ekspozycję najbardziej unikatowych pojazdów. Ich właścicielem jest Marc Gallon – organizator Concourse d’Elegance, który w swojej kolekcji posiada samochody od lat 20-tych do 80-tych XX wieku.

Na otwarcie oficjalnej prezentacji wjechał Aston Martin DB6, który jest doskonale znany fanom filmowych przygód Jamesa Bonda. Jego filmowa kariera rozpoczęła się od modelu DB5, który zagrał w filmie „Goldfinger”.

Aston Martin na Concourse d’Elegance 2023 Les Legendes de Nice / foto: Szymon Żebrowski Aston Martin na Concourse d’Elegance 2023 Les Legendes de Nice / foto: Szymon Żebrowski

Nie brakowało również innych motywów hollywoodzkich. Słynne Ferrari 275 GTB, kiedyś należące do jednego z założycieli zespołu The Beach Boys – Dennisa Wilsona, w latach 60-tych przejeżdżało wzgórzami LA. Teraz dumnie prezentowało się na tle nicejskiego portu.

Ferrari na Concourse d’Elegance 2023 Les Legendes de Nice / foto: Szymon Żebrowski Ferrari na Concourse d’Elegance 2023 Les Legendes de Nice / foto: Szymon Żebrowski

Przenieśmy się jeszcze na chwilę do początków, kiedy w latach przedwojennych na imprezie pojawiały się piękne, sportowe maszyny, w tym Bugatti Type 35 - bijące wówczas rekordy prędkości w rajdach na całym świecie.

W Nicei obecna była jedna Bugatka, ale wzbudziła najżywsze zainteresowanie publiczności. Wszystko ze względu na historię tego konkretnego modelu, który w latach 30-tych m.in. za sprawą znakomitego kierowcy Louisa Chirona, zdobył praktycznie wszystkie najważniejsze nagrody.

Bugatti na Concourse d’Elegance 2023 Les Legendes de Nice / foto: Szymon Żebrowski Bugatti na Concourse d’Elegance 2023 Les Legendes de Nice / foto: Szymon Żebrowski

Warto również wspomnieć o niezwykłych osobowościach zasiadających w jury konkursu, w tym o Valerie Closier – dyrektorce kolekcji samochód księcia Monako. Książe Rainier III słynął z pasji do motoryzacji. Podczas Konkursu elegancji dodatkowo mogliśmy podziwiać jego Rolls–Royca.  

Concourse d’Elegance 2023 Les Legendes de Nice / foto: Szymon Żebrowski Concourse d’Elegance 2023 Les Legendes de Nice / foto: Szymon Żebrowski

Concourse d’Elegance 2023 w Nicei – laureaci konkursu

W kategorii sportowej nagrodę otrzymało Lamborghini Countach. Słynne auta włoskiego projektanta Marcello Gandiniego z Bertone - szczególnie model LP400 - uważany był za najlepszy sportowy samochód tamtych czasów.

Podsumowaniem tej wyjątkowej samochodowej imprezy było uhonorowanie główną nagrodą samochodu Lancia Florida z 1955 roku. Model jest kwintesencją oryginalnego, włoskiego stylu lat 50-tych, który po latach znów cieszy się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów.

Lancia Florida - Zwycięzca Legendes de Nice 2023 / foto: Szymon Żebrowski Lancia Florida - Zwycięzca Legendes de Nice 2023 / foto: Szymon Żebrowski

Zobaczcie galerię zdjęć z Concourse d’Elegance 2023 - „Les Legendes de Nice”!