COP27. Aktywiści klimatyczni na rowerach zablokowali pas startowy dla prywatnych samolotów

Setki aktywistów i aktywistek klimatycznych na rowerach zblokowały pas startowy dla prywatnych odrzutowców na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Część z nich protestowała także w głównym terminalu portu, domagając się wprowadzenia ograniczeń dla całej branży lotniczej.
COP27. Aktywiści protestują na lotnisku w Amsterdamie
Dzień przed rozpoczęciem 27. szczytu klimatycznego ONZ w Egipcie aktywistki i aktywiści z Greenpeace’u, Extinction Rebellion i innych proekologicznych organizacji wtargnęli na teren międzynarodowego lotniska Schiphol w Amsterdamie, wywołując na kilka kolejnych godzin chaos.
Działacze i działaczki ubrani w odblaskowe kamizelki i kombinezony jeździli na rowerach po pasie startowym dla prywatnych odrzutowców, skutecznie uniemożliwiając maszynom start. Kilkunastoosobowe grupy siadały także pod dziobami zaparkowanych samolotów lub fizycznie się do nich przykuwały.
Kolejne setki aktywistów i aktywistek demonstrowały też na terenie głównego terminalu lotniska, domagając się zwiększenia udziału pociągów w światowym transporcie. Wszystko to w ramach kampanii „SOS dla klimatu”, której celem jest zwrócenie uwagi świata na emisje gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenie hałasem generowane przez branżę lotniczą.
– Chcemy mniej lotów, więcej pociągów i zakazu prywatnych samolotów i krótkich, niepotrzebnych wypadów – czytamy na Twitterze brytyjskiego Greenpeace’u.
Polecamy
Polecamy
Protesty w Amsterdamie. Aresztowane co najmniej 200 osób
W obliczu zakłóceń ruchu holenderska policja i ochrona portu były zmuszona interweniować. Funkcjonariusze siłą odciągali aktywistów i aktywistki od prywatnych samolotów, niektórzy mundurowi zmuszeni byli też gonić osoby poruszające się na rowerach. Ruch samolotów pasażerskich nie został jednak zakłócony w żaden sposób.
Z raportów lokalnych służb wynika, że w następstwie protestów aresztowano co najmniej 200 osób, jedna z nich odniosła obrażenia i musiała zostać natychmiast przetransportowana do szpitala.
Lotnisko Schiphol w Amsterdamie to jeden z najbardziej zatłoczonych międzynarodowych portów lotniczych w Europie, a przed pandemią był także jednym z najważniejszych hubów dla połączeń międzykontynentalnych. Tuż przed protestami holenderski Greenpeace ostrzegał dyrekcję lotniska o możliwych zakłóceniach.
Co ciekawe, dyrektor portu Ruud Sondag, stwierdził w odpowiedzi na ostrzeżenie, że „wszyscy protestujący są mile widziani, ale niech zachowują się cywilizowanie”. Dodał też, że podziela chęć aktywistów do ograniczenia emisji jak najszybciej.
Lotnisko Schiphol ogłosiło plany osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej do 2030 r.
Polecamy
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w lutym 2023 otworzy nas na miłość. Księżycowy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
- 2 Zielona kometa 2023 właśnie mija Ziemię. Taka okazja trafia się raz na 50 tysięcy lat!
- 3 Najdroższa aukcja WOŚP 2023: Weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską pobił kolejny rekord
- 4 Oto nowy najdroższy samochód we wszechświecie! "Motoryzacyjny jednorożec" został sprzedany za prawie 10 mln euro
- 5 Niebezpieczne związki w kosmetykach. Eksperci chcą zbadać 24 substancje, a zaczną od kremów z filtrem UV
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Bill Gates walczy o planetę, podróżując prywatnym samolotem. I nie uważa tego za hipokryzję

Skoda, Audi czy Mini Morris - jakimi markami aut jeżdżą najmądrzejsi kierowcy? Ciekawe wyniki badań

Królowa Śniegu wróciła do Polski. Ta polska wieś hitem internetu. "Zaspy jak za starych dobrych czasów"

Figurki z Kinder Niespodzianki na celowniku kolekcjonerów. Niektóre mogą być warte fortunę!
