COP27. Aktywiści protestują na lotnisku w Amsterdamie

Dzień przed rozpoczęciem 27. szczytu klimatycznego ONZ w Egipcie aktywistki i aktywiści z Greenpeace’u, Extinction Rebellion i innych proekologicznych organizacji wtargnęli na teren międzynarodowego lotniska Schiphol w Amsterdamie, wywołując na kilka kolejnych godzin chaos.

Reklama

Działacze i działaczki ubrani w odblaskowe kamizelki i kombinezony jeździli na rowerach po pasie startowym dla prywatnych odrzutowców, skutecznie uniemożliwiając maszynom start. Kilkunastoosobowe grupy siadały także pod dziobami zaparkowanych samolotów lub fizycznie się do nich przykuwały.

Kolejne setki aktywistów i aktywistek demonstrowały też na terenie głównego terminalu lotniska, domagając się zwiększenia udziału pociągów w światowym transporcie. Wszystko to w ramach kampanii „SOS dla klimatu”, której celem jest zwrócenie uwagi świata na emisje gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenie hałasem generowane przez branżę lotniczą.

– Chcemy mniej lotów, więcej pociągów i zakazu prywatnych samolotów i krótkich, niepotrzebnych wypadów – czytamy na Twitterze brytyjskiego Greenpeace’u.

Protesty w Amsterdamie. Aresztowane co najmniej 200 osób

W obliczu zakłóceń ruchu holenderska policja i ochrona portu były zmuszona interweniować. Funkcjonariusze siłą odciągali aktywistów i aktywistki od prywatnych samolotów, niektórzy mundurowi zmuszeni byli też gonić osoby poruszające się na rowerach. Ruch samolotów pasażerskich nie został jednak zakłócony w żaden sposób.

Z raportów lokalnych służb wynika, że w następstwie protestów aresztowano co najmniej 200 osób, jedna z nich odniosła obrażenia i musiała zostać natychmiast przetransportowana do szpitala.

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie to jeden z najbardziej zatłoczonych międzynarodowych portów lotniczych w Europie, a przed pandemią był także jednym z najważniejszych hubów dla połączeń międzykontynentalnych. Tuż przed protestami holenderski Greenpeace ostrzegał dyrekcję lotniska o możliwych zakłóceniach.

Co ciekawe, dyrektor portu Ruud Sondag, stwierdził w odpowiedzi na ostrzeżenie, że „wszyscy protestujący są mile widziani, ale niech zachowują się cywilizowanie”. Dodał też, że podziela chęć aktywistów do ograniczenia emisji jak najszybciej.

Lotnisko Schiphol ogłosiło plany osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej do 2030 r.