"Egg": The Gourmand i Taschen łączą siły!

Jajko. Po prostu jajko. Wydawałoby się, że to nic wyjątkowego, a przecież towarzyszy nam od wieków i to nie tylko jako element diety. To właśnie jajku magazyn kulinarny The Gourmand postanowił poświęcić pierwszą część swojej nowej serii, którą współtworzy razem z wydawnictwem Taschen. Zapytacie, po co pisać książkę o jajku i co w niej umieścić, żeby sprawić, że będzie ona czymś wyjątkowym? Mam wrażenie, że twórcy znaleźli na to odpowiedź.

Reklama

"Egg" w intrygujący sposób łączy stylistykę i alternatywne podejście do dziennikarstwa kulinarnego The Gourmand oraz niemałe doświadczenie Taschen w zakresie sztuki, historii i kultury.

Fragment książki Fragment książki

W książce znajdziemy – tak, naprawdę! – obszerną historię jajka pełną odniesień do religii, rytuałów kulturowych, ruchów artystycznych, literatury klasycznej i współczesnej, filmów, reklam, mediów społecznościowych, a nawet tatusiowych dowcipów z brodą.

Co było pierwsze: Jajko czy kura? Wyjątkowa książka kucharska!

Twórcy wspominają jajeczne obżarstwo Paula Newmana w filmie "Nieugięty Luke", rozprawiają się z owofobią, czyli panicznym lękiem przed przedmiotami o owalnym kształcie, na którą cierpiał Alfred Hitchcock, a także sprawdzają czemu Ed Ruschy, Andy Warhol i Jean-Michel Basquiat umieścili jajka na swoich pracach.

Jakby tego było mało, z książki dowiecie się wreszcie, co było pierwsze: jajko czy kura?

W książce W książce

Po 130 stronie w końcu trafiamy na to, co tygryski lubią najbardziej: przepisy. Mamy tu pełne spektrum "jajecznej kuchni". Od jajecznicy po bardziej egzotyczne pozycje, takie jak marokańska Kefta Mkaouara czy etiopski gulasz Doro wat. Oczywiście, jeśli chciałbyś napić się ajerkoniaku, dowiesz się jak go zrobić.

Czy "Egg" to dobra pozycja dla każdego domowego kucharza? Niekoniecznie. Raczej dla gastrofreaków i osób, dla których kuchnia to styl życia. Na pewno z takiej książki ucieszą się też fani designu, ponieważ wygląda ona przecudownie. Ja kuchnię omijam raczej szerokim łukiem, ale chyba bym się ucieszył z takiego prezentu!