Najpiękniejsze miasta, które warto zwiedzać nocą 

Rozświetlone ulice miast mają w sobie coś niesamowitego. Czasami dzięki nim życie wydaje się inne, tak jakbyśmy wylądowali w zupełnie nowym wymiarze. Być może to dlatego uwielbiamy fotografować miasta nocą. Brytyjska sieć hoteli Primer przeszukała na Instagramie setki nocnych zdjęć miast, by sprawdzić, które z nich są najpiękniejsze. 

Reklama

Choć mogłoby się wydawać, że to drapacze chmur z USA prezentują się nocą najpiękniej, w rzeczywistości Nowy York nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce – podobnie zresztą jak inne amerykańskie miasta. Zdaniem użytkowników aplikacji Instagram, Europa nie ma sobie równych.

Paryż, Londyn, a może Warszawa? Oto lista 10 najpiękniejszych miast po zachodzie słońca.

1. NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA, KTÓRE WARTO ZWIEDZAĆ NOCĄ: Paryż

Paryż nocą / Photo by Lola Delabays on Unsplash Paryż nocą / Photo by Lola Delabays on Unsplash

Pierwsze miejsce bezkonkurencyjnie należy do Paryża. Z ponad miliona hashtagów to właśnie on najczęściej figurował na relacjach i postach Instagramerów. Co ciekawe, stolica Francji już od jakiegoś czasu nazywana jest Miastem Świateł.

Wszystko dzięki niezwykle klimatycznym barom jazzowym, malutkim knajpkom, kabaretom, rozświetlonej piramidzie Louvre oraz oczywiście migoczącej Wieży Eiffla. Romantyczny spacer nad Sekwaną w otoczeniu przyulicznych lampek? Brzmi jak spełnienie marzeń!

2. NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA, KTÓRE WARTO ZWIEDZAĆ NOCĄ: Londyn

Londyn z lotu ptaka nocą / Photo by Giammarco on Unsplash Londyn z lotu ptaka nocą / Photo by Giammarco on Unsplash

Drugim najczęściej fotografowanym miastem po zmroku był Londyn. Naszym zdaniem to zasługa spektakularnych, rozświetlonych mostów, które z oddali robią naprawdę niesamowite wrażenie. To właśnie one pojawiały się na zdjęciach najczęściej.

Turyści zakochali się także w migoczących szyldach barów, restauracji, teatrów i domów towarowych. Londyn proponuje także nocne przejażdżki dwupiętrowymi autobusami oraz specjalnie organizowane spacery po mieście w czasie zachodu słońca. 

 

3. NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA, KTÓRE WARTO ZWIEDZAĆ NOCĄ: Ateny 

Ateny po zachodzie słońca / Photo by AussieActive on Unsplash Ateny po zachodzie słońca / Photo by AussieActive on Unsplash

Trzecie miejsce w rankingu należy do Aten. Historyczne serce Grecji słynie ze starożytnych ruin, które nocą wyglądają jeszcze bardziej spektakularnie niż za dnia. Po za tym Grecy uwielbiają nocne życie i tak naprawdę dopiero po zachodzie słońca rozpoczynają maraton spotkań w lokalnych barach i restauracjach.

Ateny słyną także z obfitości nocnych kin plenerowych – czy istnieje lepszy pomysł na randkę jak z filmu?

4. NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA, KTÓRE WARTO ZWIEDZAĆ NOCĄ: Rzym

Rzym po zachodzie słońca / Photo by John Rodenn Castillo on Unsplash Rzym po zachodzie słońca / Photo by John Rodenn Castillo on Unsplash

Nocny spacer po brukowanych ulicach Rzymu pomoże nam zrozumieć, dlaczego to właśnie on znalazł się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych nocnych miast na świecie. Niezależnie od tego, czy wspinamy się po Schodach Hiszpańskich, spełniamy życzenia przy Fontannie di Trevi, czy zwiedzamy Koloseum, stolica Włoch po zachodzie słońca z pewnością zapadnie nam na długo w pamięci.

 

5. NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA, KTÓRE WARTO ZWIEDZAĆ NOCĄ: Warszawa

Warszawa nocą / Photo by Olga Budko on Unsplash Warszawa nocą / Photo by Olga Budko on Unsplash

Stolica Polski zajęła piąte miejsce w rankingu najpiękniejszych miast po zachodzie słońca – czy można się temu dziwić? Raczej nie. Warszawa nocą wygląda po prostu magicznie.

Stare Miasto, wpisane na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, rozświetlone Łazienki Królewskie czy delikatnie podświetlony Pałac Kultury i Nauki zachwycają turystów z całego świata.

6. NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA, KTÓRE WARTO ZWIEDZAĆ NOCĄ: Budapeszt

Budapeszt nocą / Photo by Héctor Martínez on Unsplash Budapeszt nocą / Photo by Héctor Martínez on Unsplash

Kolejne miejsce w rankingu należy do Budapesztu. Dunaj mieniący się złotym światłem dosłownie zalał Instagram, a urocze węgierskie dziedzińce oczarowały mistrzów fotografii. 

Gdzie po zachodzie słońca najczęściej pojawiali się turyści? High Note Skybar, Budapest Jazz Club czy Buda Bed – jeśli jeszcze tam nie byliście, koniecznie musicie to nadrobić.

 

7. NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA, KTÓRE WARTO ZWIEDZAĆ NOCĄ: Dubaj

Dubaj oświetlony nocą / Photo by Mohammad Amin on Unsplash Dubaj oświetlony nocą / Photo by Mohammad Amin on Unsplash

Poza europejskim rodzynkiem na liście najpiękniejszych miast znalazł się Dubaj. Blichtr, złoto, przepych i prawdziwe perły współczesnej architektury – turyści zachwycali się dosłownie każdym elementem miasta.

Nocny rejs zatoką czy biwak na pustyni zapowiada się tak samo niesamowicie, jak brzmi. Na szczególną uwagę zasługuje jednak panorama Dubaju z Burdż Chalifa.

8. NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA, KTÓRE WARTO ZWIEDZAĆ NOCĄ: Lyon

Lyon nocą / Shutterstock Lyon nocą / Shutterstock

Powróćmy do Francji, bo to właśnie francuskie miasto Lyon znalazło się na ósmym miejscu rankingu. Zabytki, place i ulice nocą mienią się kolorami w tzw. „nocnym krajobrazie”. Możemy spacerować wzdłuż rzek Rodan i Saona, wpaść do restauracji lub baru, a nawet podziwiać podświetloną fontannę Place des Jacobins.

Lyon słynie także z Bazyliki Fourviere, która nocą prezentuje się szczególnie fascynująco.

9. NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA, KTÓRE WARTO ZWIEDZAĆ NOCĄ: Tuluza 

Tuluza po zachodzie słońca / Shutterstock Tuluza po zachodzie słońca / Shutterstock

Francuskie miasta nie dają za wygraną. Na dziewiątym miejscu pojawia się Tuluza, która uważana jest za najlepsze miejsce, jeśli chodzi o „nocne instagramowanie”. Miasto zyskało nawet nazwę La Ville Rose, czyli Różowego Miasta.

Tuluza przyciąga turystów tak samo, jak Paryż. Posiada mnóstwo niesamowitych zabytków, szalonych eventów i bardzo bogate życie nocne, dzięki czemu mówi się, że w powietrzu czuć tam młodzieńczego ducha.

10. NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA, KTÓRE WARTO ZWIEDZAĆ NOCĄ: Berlin

Berlin po zachodzie słońca / Shutterstock Berlin po zachodzie słońca / Shutterstock

Dziesiąte miejsce na liście najpiękniejszych nocnych miast zajął Berlin. Podobno najpiękniejszy widok na rozświetloną stolicę Niemiec gwarantuje berlińska wieża telewizyjna. To właśnie ona najczęściej oznaczana była przy postach Instagramerów.

Oprócz tego miasto prowadzi niesamowicie barwne życie nocne, które zwykle skupia się wokół ogródków piwnych, klubów nocnych, teatrów na świeżym powietrzu oraz pubów. Co ciekawe, Berlin uważany jest za jedno z najbardziej przyjaznych miast dla społeczności LGBTQ.