Kolejny nastolatek ujawnia niewygodne dane na temat prywatnych lotów

17-letni Akash Shendure z Seattle poszedł w ślady 20-letniego Jacka Sweeneya z Florydy i również zaczął śledzić loty gwiazd i miliarderów ich prywatnymi odrzutowcami. O ile jednak Jack ujawnia przede wszystkim częstotliwość podróży, o tyle Akash skupił się na olbrzymim śladzie węglowym, który podróże te wygenerowały w ubiegłym roku.

Reklama

Swoje ustalenia Shendure zbiera i publikuje na niezależnej domenie internetowej climatejets.org., którą założył, gdy – o ironio! – należący do Elona Muska Twitter zablokował w grudniu 2022 r. konto Sweeneya śledzące loty miliardera. Na stronie Akasha dostępna jest m.in. pełna lista największych trucicieli planety wśród gwiazd i miliarderów, a także dokładna analiza częstotliwości i długości ich podróży oraz całościowego zużycia paliwa.

Wyliczenia 17-latka opierają się natomiast na międzynarodowej bazie lotów ADS-B Exchange, która w czasie rzeczywistym śledzi ruch samolotowy na świecie, oraz na danych Amerykańskiego Urzędu Energetycznego.

Którzy miliarderzy pozostawili największy ślad węglowy w 2022 r.?

Najwięksi emitenci wśród gwiazd i miliarderów, fot. ClimateJets Najwięksi emitenci wśród gwiazd i miliarderów, fot. ClimateJets

Na szczycie niechlubnej listy Climate Jets znajduje się mało znany w Polsce miliarder technologiczny Thomas Siebel. Założyciel firm Siebel Systems oraz C3.ai przez cały ubiegły rok wyemitował do atmosfery swoimi lotami 4 649 ton dwutlenku węgla. To dokładnie 300 razy więcej niż roczny ślad węglowy pozostawiany przez przeciętnego Amerykanina!

W pierwszej trójce największych trucicieli znalazł się również potentat medialny Rupert Murdoch oraz rodzina DeVos, której członkami są m.in. Betsy DeVos, polityczka Partii Republikańskiej i była sekretarzyni edukacji w rządzie Donalda Trumpa oraz jej brat Eric Prince, założyciel Blackwater, jednej z największych prywatnych firm militarnych świata. Murdoch i DeVosowie wyemitowali do atmosfery odpowiednio 4 112 i 4 037 ton CO2.

W pierwszej dziesiątce jest też m.in. Leonard Bławatnik, ukraińsko-brytyjski miliarder znajdujący się w ścisłej czołówce najbogatszych ludzi świata oraz Michael Bloomberg, były burmistrz Nowego Jorku i właściciel medialnego giganta.

Na liście największych emitentów znajdują się również miliarderzy-celebryci i gwiazdy show biznesu. Na 13. miejscu znalazł się np. Bill Gates (3 058 ton CO2), na 31. – Jay-Z (2044 tony CO2). Na 38. lokacie uplasował się natomiast Jeff Bezos, a trzy oczka niżej – Elon Musk.

Do pierwszej setki załapali się także Kim Kardashian (52 miejsce, 1 486 ton CO2), Steven Spielberg, Mark Whalberg, Tylor Swift, Kylie Jenner i Tom Cruise – nazwiska dobrze znane z list Jacka Sweeneya, które często zaangażowane są także w działania na rzecz klimatu.