Rimac Nevera - "chorwacka torpeda" pobiła 23 rekordy w jeden dzień

23 światowe rekordy prędkości pobite w ciągu jednego dnia – tak w skrócie podsumować można wyczyn chorwackiego supersamochodu Rimac Nevera na Automotive Testing Papenburg (ATP) w Niemczech.

Reklama

Wśród najbardziej imponujących danych zarejestrowanych przez przedstawicieli firm Dewesoft i RaceLogic warto wspomnieć chociażby o przyśpieszeniu od 0 do 100 km/h – wynik 1,81 sekundy, czy od 0 do 200 km/h - wynik 4,42 sekundy. Co ciekawe, i tym samym jeszcze bardziej imponujące, większość zmierzonych czasów okazała się lepsza niż zakładali producenci auta Rimac Nevera!

Rimac Nevera - Rimac Nevera -Rimac Nevera - najszybszy elektryczny samochód świata! 

Jednym z najbardziej imponujących rekordów, które pobił Rimac Nevera, jest rozpędzenie się od 0 do 400 km/h a następnie powrót do 0. Chorwacki elektryczny supersamochód zrobił to w 29,93 sekundy, bijąc poprzedni rekord Koenigsegga Regera z 2019 roku, który wyniósł 31,49 sekundy. Zdaniem ekspertów, jest to niesamowite osiągnięcie biorąc pod uwagę ciężar samochodu, który wyposażony jest w ogromny akumulator – ok. 2,5 tony.

- Rimac jest szczególnie dumny z tego wyczynu, to połączony test przyczepności, przyspieszenia, mocy, aerodynamiki, siły hamowania i przyczepności – komentują przedstawiciele marki.

Rimac Nevera - Rimac Nevera -

Dodajmy, że elektryczny cud inżynierii motoryzacyjnej autorstwa Sayana Chakravarty'ego podczas testów wyposażony był w opony Michelin Cup 2 R, a nawierzchnia toru nie była specjalnie przygotowana do ustanawiania nowych rekordów świata.

Rimac Nevera napędzany jest 4 silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 1914 KM. Został wyprodukowany w zaledwie 150 egzemplarzach, a jego cena wyjściowa to około 2,2 mln dolarów.