Rimac "Nevera" wykonał pierwszy przejazd mostem Pelješac

Most Pelješac to jeden z najambitniejszych chorwackich projektów inżynieryjnych ostatnich lat. Nic więc dziwnego, że otwarcie przeprawy postanowiono uczcić z przytupem, celebrując przy okazji inne przełomowe osiągnięcie krajowej myśli konstruktorskiej.

Reklama

Tym osiągnięciem jest pojawienie się na rynku pierwszego egzemplarza produkcyjnej wersji nowego, elektrycznego hiper samochodu chorwackiej firmy Rimac.

Producent najpierw oszołomił świat swoimi nieprawdopodobnie szybkimi modelami Concept One oraz Concept Two, a wyczekiwana od czterech lat Nevera cementuje status marki jako jednego z najpoważniejszych graczy na rynku super samochodów.

To właśnie ona stała się też pierwszym samochodem, który oficjalnie przejechał z jednej strony mostu Pelješac na drugą i tym samym zainaugurował otwarcie przeprawy.

Rimac Nevera podczas inauguracyjnego przejazdu mostem Pelješac, fot. Rimac, mat. prasowe Rimac Nevera podczas inauguracyjnego przejazdu mostem Pelješac, fot. Rimac, mat. prasowe

Rimac Nevera – chorwacki hiper samochód, który zawstydził świat

Rimac "Nevera" to prawdziwy cud myśli technologicznej. Auto dysponuje w pełni elektrycznym napędem składającym się z czterech silników o łącznej mocy 1 914 koni mechanicznych, co z kolei przekłada się na niewiarygodne osiągi hiper samochodu.

Nevera przyspiesza od 0 do 100 km/h w 1,85 sekundy, a 160 km/h osiąga w zaledwie 4,3 sekundy. Barierę 300 km/h auto przebija natomiast w zaledwie 9,3 sekundy, a zgodnie ze specyfikacjami producenta jego prędkość maksymalna wynosi 412 km/h.

Najbardziej imponuje jednak fakt, że Rimac zaprojektował auto całkowicie od zera, a wszystkie kluczowe elementy i systemy konstrukcji takie jak silnik, baterie czy skrzynia biegów, powstają w nowo otwartej linii produkcyjnej marki w Chorwacji.

- Po pięciu latach rozwoju i testów, trzech generacjach technologii układu napędowego, osiemnastu prototypach, czterdziestu pięciu fizycznych testach zderzeniowych i ponad półtora milionie godzin prac, pierwsza pełna wersja produkcyjna Rimaka Nevery zjechała z nowej linii produkcyjnej – czytamy w informacji prasowej marki.

Rimac Nevera, fot. Rimac Rimac Nevera, fot. Rimac

Pierwsza partia Nevery złożona z 25 sztuk wyprzedała się na pniu, mimo ceny auta wynoszącej ponad 2 mln euro. Pierwsi klienci otrzymają swoje zamówienia jeszcze w tym roku.

W kolejnych latach Rimac planuje zwiększyć roczną produkcję do maksymalnie 50 sztuk, łącznie powstanie natomiast jedynie 150 egzemplarzy auta. Cały planowany nakład również został już wyprzedany, a sukces Rimaca musi niepokoić Teslę.

Firma Elona Muska w 2017 r. zapowiedziała bowiem premierę modelu Roadster, który swoimi osiągami porównywalny jest z Rimakiem Neverą, ale jak dotąd premiera auta odsunięta jest na bliżej nieokreśloną przyszłość.