CHORWACJA: Most Pelješac otwarty!  

Jak do tej pory Chorwacja była w pewnym sensie podzielona na dwie części. Aby dostać się na południe państwa, musieliśmy pokonywać kilkanaście „niepotrzebnych” kilometrów, przez co droga stawała się dla kierowców o wiele dłuższa i o wiele bardziej męcząca. Most Pelješac, który otworzono 26 lipca 2022 roku, będzie więc sporym ułatwieniem dla podróżujących.

Reklama

Budowę mostu planowano już od 2005 roku, ale sam proces budowy rozpoczął się niespełna dwa lata później. Niestety, nadejście kryzysu ekonomicznego okazało się sporą przeszkodą w pracach. 

W 2021 roku jednak konstrukcja została oficjalnie ukończona. I tak dziś, po 17 lat planów i roku testów, w końcu możemy cieszyć się ułatwieniami na drodze z północy na południe Chorwacji. 

 

Chorwacja: most do Dubrownika

Do tej pory, gdy turyści, którzy chcieli dostać się z północy do Dubrownika samochodem, musieli dwukrotnie przekraczać granicę Bośni i Hercegowiny. Dzięki nowej konstrukcji nie będzie to konieczne.

Most Pelješac ma 2,5 km długości, 23 m szerokości i łączy półwysep Pelješac z Dubrownikiem. Za jego projekt odpowiada słoweński inżynier Marjan Pipenbaher.

- Ten most jest mega konstrukcją, ale nie tylko ze względu na swój rozmiar i długość. Po pierwsze, został wybudowany na obszarze sejsmicznym południowej Dalmacji, gdzie często występują trzęsienia ziemi. Po drugie, został umieszczony w miejscu, w którym występują silne burze i porywiste wiatry. Wszystko to musiało zostać wzięte pod uwagę podczas budowy. Udało nam się rozwiązać te problemy dzięki zastosowaniu innowacyjnych koncepcji - wyjaśniał architekt Marjan Pipenbaher. - Most zalicza się do pięciu największych i najbardziej wymagających mostów w Europie wybudowanych od początku wieku. Wszystkie to mosty high-tech, o długości ponad 2 km. To most zaliczany również i do najbardziej wymagających technicznie na świecie. 

Inwestycja kosztowała łącznie 550 mln euro, przy czym 357 mln euro zapewniła Unia Europejska.

 

Most Pelješac - zasady ruchu 

Warto dodać, że na moście łączącym Półwysep Pelješac z Dubrownikiem obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h. W każdym kierunku są dwa pasy ruchu, a także po jednym awaryjnym.