COP27 - które kraje wyemitowały najwięcej CO2 do atmosfery

Serwis Statista.com opublikował w trakcie trwania szczytu klimatycznego w Szarm el-Szejk wykres emisji dwutlenku węgla do atmosfery z podziałem na kraje na przestrzeni lat 1970-2021. Mapa została stworzona na podstawie danych Komisji Europejskiej i obrazuje jedną z najistotniejszych kwestii poruszanych podczas tegorocznego COP27.

Reklama

– Jednymi z głównych przedmiotów dyskusji na tegorocznym szczycie klimatycznym ONZ są kwestie strat i szkód, które kraje rozwijające się od dawna forsują w debacie. W końcu to one są najbardziej narażone na skutki zmian klimatycznych i najmniej zdolne do adaptacji, a jednocześnie w niewielkim stopniu przyczyniły się do powstania problemu – czytamy na stronie Statista.com.

Światowe emisje CO2. Które kraje trują najwięcej?

Ślad węglowy świata w latach 1970-2021, grafika Statista.com Ślad węglowy świata w latach 1970-2021, grafika Statista.com

I rzeczywiście, z danych Komisji Europejskiej wynika, że prawie wszystkie kraje afrykańskie są w gronie najmniej istotnych światowych emitentów CO2. Wyjątkami są państwa najbardziej rozwinięte takie jak Maroko, Algieria, Libia, Egipt i lider kontynentu – Republika Południowej Afryki. Żaden z tych krajów nie jest jednak nawet blisko poziomów emisji światowych liderów.

Tymi – bez większych zaskoczeń – są Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja. USA na przestrzeni lat 1970-2021 odpowiadają za emisję 270,6 gigatony dwutlenku węgla do atmosfery, zdecydowanie najwięcej na świecie.

Chiny z wynikiem 253,4 gigatony emisji CO2 są jednak pod tym względem niewiele gorsze. Co istotne, tylko te dwa kraje według danych przekroczyły barierę emisji wynoszącą 100 gigaton na przestrzeni ostatniego półwiecza.

Trzecia w zestawieniu Rosja wyemitowała „zaledwie” 96,6 gigatony dwutlenku węgla. Pierwszą piątkę emitentów domykają natomiast Indie i Japonia, jedyne kraje poza Rosją w widełkach emisji między 50 a 99 gigaton CO2.