Najbogatsze miasta Chin rodem z science fiction

O tym, jak będzie wyglądała przyszłość, wiedzieli najlepiej twórcy kina science fiction. To właśnie oni budowali dla ludzi wizję świata, która wówczas wydawała się totalnie nieosiągalna. 

Reklama

Chiny od lat udowadniają nam, że ograniczenia są tylko w naszych głowach. Widzimy to na każdym kroku – pod względem tamtejszej gospodarki, innowacji, urbanistyki czy architektury. Wszystko to spowodowane jest kolokwialnym „wyścigiem szczurów” dla osiągnięcia statusu globalnego hegemona w starciu z USA. 

Miasta Państwa Środka wyglądają dziś jak wyciągnięte rodem z wizualizacji świata przedstawianej przez twórców science fiction. Dowód? Oto zdjęcia pięciu najbogatszych i tym samym najbardziej nowoczesnych miast w Chinach.

NAJBARDZIEJ NOWOCZESNE MIASTA CHIN: Szanghaj 

Szanghaj - najbogatsze i najbardziej nowoczesne miasta Chin / Shutterstock Szanghaj - najbogatsze i najbardziej nowoczesne miasta Chin / Shutterstock

Szanghaj to miasto, które łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Nie brakuje w nim przepięknych świątyń czy klasycznej architektury w starszych częściach miasta, ale znaczną przewagę zyskują monumentalne drapacze chmur.

Zaledwie dwanaście lat temu projektanci zajmujący się zagospodarowaniem Szanghaju postanowili postawić miasto do pionu, tworząc wysokie budynki, które staną się multifunkcjonalne, a przy okazji będą interesującym elementem architektury. Dziś widzimy, że marzenie to zostało spełnione.

NAJBARDZIEJ NOWOCZESNE MIASTA CHIN: Pekin 

NAJBARDZIEJ NOWOCZESNE MIASTA CHIN: Pekin NAJBARDZIEJ NOWOCZESNE MIASTA CHIN: Pekin

Pekin dzieli się na trzy części, które odzwierciedlają różne okresy w historii Chin. Każda z nich opowiada o innej rzeczywistości, a pekińczycy przywiązują coraz większą uwagę do tego, jak zestawiana jest tradycja z nowoczesnością. 

Stolica jest pewnego rodzaju sercem w imperium Xi Jinpinga, dlatego – mimo wielkiego szacunku do tradycji – w ostatnich latach wzbogaciła się o maksimum nowoczesności w kwestii architektury, a nawet powstało tam całkiem sporo prawdziwych perełek architektonicznych, m.in. Teatr Narodowy, Stadion Narodowy czy Narodowe Centrum Sportów Wodnych.

 

NAJBARDZIEJ NOWOCZESNE MIASTA CHIN: Shenzhen

Shenzhen / Brenda Tong z Unsplash Shenzhen / Brenda Tong z Unsplash

W położonym nieopodal Hongkongu Schenzen jeszcze pod koniec lat 70-tych XX wieku żyło zaledwie 30 tysięcy osób. Dziś liczba ta sięga milionów. Być może to właśnie ogromny przyrost naturalny sprawił, że budynki stały się szczuplejsze, ale wyższe.

Dziś miasto zalane jest ogromnymi drapaczami chmur, choć wszyscy żyją fenomenalnym projektem budynku Tower C, który ma stać się częścią dzielnicy Super Headquarters Base.NAJBARDZIEJ NOWOCZESNE MIASTA CHIN: Chongqing

Chongqing / Jerry Wang z Unsplash Chongqing / Jerry Wang z Unsplash

Chongqing to kolejne miasto, które jest prawdziwym motorem chińskiej gospodarki, ale uwagę turystów przyciągają przede wszystkim dzieła architektoniczne. Mowa tu m.in. o Raffles City Chongqing, czyli kompleksie zbudowanym u zbiegu rzek Jangcy i Jialing , który uważany jest za lokalną ikonę.

NAJBARDZIEJ NOWOCZESNE MIASTA CHIN: Kanton

Kanton / ZHANQUN CAI z Unsplash Kanton / ZHANQUN CAI z Unsplash

Kanton położony wokół estuarium Rzeki Perłowej opiera swoje imperium na przemyśle i usługach. Ale miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Nie brakuje w nim malowniczych parków, starożytnych świątyń i architektury nowoczesnej.

Nowa dzielnica Zhuijang New Town to prawdziwe miejsce z przyszłości. Zachwyca luksusowymi hotelami, biurowcami, gmachem Opery Narodowej i oczywiście słynną wieżą Canton Tower.