Chiński Nowy Rok 2023 - kiedy wypada?

W Chinach datę Nowego Roku określa kalendarz księżycowy. W zależności od roku, w Chinach celebruje się to święto w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. W 2023 roku pierwszy miesiąc księżycowy rozpoczyna się 22 stycznia, zatem to tego dnia Chińczycy przywitają Nowy Rok. Według chińskiego kalendarza księżycowego rok zakończy się 9 lutego 2024.

Reklama

Chiński Rok Królika 2023

Zgodnie z chińskim cyklem zodiaków, znakiem 2023 roku będzie Królik Wody. Chiński cykl składa się z dwunastu zwierząt: Szczura, Woła, Tygrysa, Królika, Smoka, Węża, Konia, Kozy, Małpy, Koguta, Psa i Świni oraz z pięciu żywiołów, którym odpowiadają planety: Wenus – metalowi, Jowisz – drewnu, Merkury – wodzie, Mars – ogniu, Saturn – ziemi.

 

Horoskop 2023 - jaki będzie Rok Królika?

Chiński Królik kocha rutynę, dlatego 2023 rok będzie zbawieniem dla ludzi zmęczonych nowymi wyzwaniami. Ten rok, pomimo szukania drogi do wewnętrznego spokoju, nie będzie nudny. Energia Królika pozwoli odkrywać własne wnętrze, ale również naturę innych ludzi. Będzie to dobry czas na samorozwój i budowanie samodyscypliny w dążeniu do celu. Będzie to również rok doceniania małych rzeczy, wyzbywania się negatywnych emocji oraz wzmacniania więzi międzyludzkich.

Chińskie noworoczne legendy - bestia Nian

Tradycja Chińskiego Nowego Roku sięga 3000 lat i wiąże się z noworocznymi legendami. Najpopularniejsza dotyczy mitycznej bestii Nian. Na przestrzeni lat wyklarowały się różne wersje tej historii. Jedna z nich opowiada o tym jak groźna bestia pożerała bezbronnych Chińczyków. Na ratunek przerażonej ludności przybył starzec, który zaproponował bestii pożeranie innych potworów. Bestia zgodziła się na taki układ, a starzec kazał Chińczykom wieszanie czerwonych papierowych ozdób w oknach i drzwiach pod koniec każdego roku, aby odstraszyć bestię Nian.

Chiński Nowy Rok - noworoczne tradycje

Czerwone papierowe ozdoby

Pierwszą z tradycji jest dekorowanie domu czerwonymi ozdobami z papieru, które tak jak w legendzie mają odstraszyć wszelkiego rodzaju nieprzychylne zdarzenia w nadchodzącym nowym roku.

Kolorowe fajerwerki

Wystrzeliwane fajerwerki podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku uważane są zgodnie z tradycją za rytuał przynoszący szczęście i odganiający złe duchy. Dawniej w tym celu podpalano pędy bambusa, które wybuchały wydając głośne dźwięki a wraz z postępem technologicznym i pirotechnicznym bambusy zastąpiono powszechnie dzisiaj znanymi fajerwerkami.

Spotkania rodzinne

Nowy Rok w Chinach to czas rodzinnych spotkań. W obchodzeniu tego święta tradycją jest rodzinna uczta, na której obecni są wszyscy członkowie rodu. Jest to też czas wręczania prezentów - najczęściej dzieciom.

Tradycyjne stroje

Aby należycie uczcić Nowy Rok Chińczycy tego dnia zakładają tradycyjne stroje. Kobiety ubrane są w suknie Cheongsam - bogato zdobioną, dopasowaną suknię z podwyższeniem wokół szyi. Mężczyźni zaś zakładają długą koszulę i mandaryńską kurtkę.

 

Nowy Rok - najważniejsze chińskie święto

Nowy Rok nazywany też Świętem Wiosny, tradycyjnie trwa 16 dni i kończy się Świętem Latarni. W odróżnieniu do europejskiej formy celebrowania tego święta, w Chinach jest to czas rodzinny. Według tradycji jest okres oddawania czci bóstwom i przodkom. To najważniejsze święto w chińskim kalendarzu, a pierwsze trzy dni nowego roku są wolne od pracy.